1 701 000 SEK
Omsättning
▲ 5,7%
727 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,7%
75,7%
Soliditet
Mycket God
42,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-19

Substansvärdering

Tillgångar:2 792 107 SEK
Skulder:-515 051 SEK
Substansvärde:1 478 056 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag stabil finansiell bild med starka grundläggande nyckeltal men vissa motstridiga trender. Den mycket höga soliditeten på 75,7% och vinstmarginalen på 42,7% indikerar ett extremt robust och lönsamt företag med minimal skuldsättning. Omsättningen växer med 5,7% till 1,7 miljoner SEK, vilket visar på en positiv marknadsutveckling. Det minskade resultatet på -9,7% trots högre omsättning tyder dock på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Den starka tillväxten i eget kapital med 18,6% visar att företaget successivt bygger finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget är en teknikkonsultverksamhet inom maskinteknik som erbjuder konstruktion, dimensionering, utveckling, felsökning, mätning och provning. Denna typ av verksamhet kännetecknas typiskt av höga kvalifikationskrav och projektbaserad verksamhet med relativt låga kapitalinvesteringar men höga personalrelaterade kostnader, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen och soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 805 000 SEK till 727 000 SEK, en nedgång på 78 000 SEK eller 9,7%. Detta trots högre omsättning kan tyda på ökade kostnader, investeringar eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 75,7% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell buffert och låg risk för kreditgivare. Detta ger goda förutsättningar för att klara av ekonomiska nedgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 246 261 SEK till 1 478 056 SEK, en tillväxt på 231 795 SEK eller 18,6%. Denna förbättring är direkt kopplad till att större delen av årets resultat (727 000 SEK) har placerats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 610 358 SEK till 1 700 841 SEK, en positiv tillväxt på 5,7% som visar att företaget lyckats öka sina intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 9,7% till 727 000 SEK trots att omsättningen ökade, vilket pekar på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten.
  • Företagets omsättning på 1,7 miljoner SEK är relativt blygsam för ett etablerat bolag registrerat 2017, vilket kan indikera en begränsad kundbas eller marknadsandel.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 75,7% ger utmärkta förutsättningar att finansiera expansion, rekrytera personal eller investera i nya teknologier utan extern finansiering.
  • Omsättningstillväxten på 5,7% visar att företaget har potential att växa och utveckla sin verksamhet på marknaden.
  • En vinstmarginal på 42,7% är exceptionellt hög och visar på en mycket effektiv verksamhet med stark prissättningskraft och lönsamhet.