545 657 SEK
Omsättning
▲ 2,5%
60 977 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,9%
31%
Soliditet
God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 537 693 SEK
Skulder:-3 130 877 SEK
Substansvärde:1 406 816 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabila intäkter men sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökar marginellt med 2,5% till 547 701 SEK, vilket indikerar en stabil kundbas. Resultatet minskar dock med 16,9% till 60 977 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten. Det egna kapitalet växer till 1 406 816 SEK tack vare återinvesterat resultat, men tillgångarna minskar med 3,5% till 4 537 693 SEK, vilket kan indikera avskrivningar eller försäljning av tillgångar. Soliditeten på 31,0% är acceptabel men bör övervakas. Företaget verkar vara etablerat med en stabil kärnverksamhet, men lönsamhetsutmaningar behöver adresseras.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning och är moderbolag till Engelbrekts Motor AB, som sysslar med handel av fordonsdelar och fordonsservice. Dotterbolaget hyr lokaler av moderbolaget, vilket skapar en intern inkomstkälla. Denna verksamhetsmodell med fastighetsförvaltning och en relaterad verksamhet i dotterbolaget är typiskt för familjeföretag eller små koncerner där fastighetstillgångar används för att generera stabila intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 73 347 SEK till 60 977 SEK, en nedgång på 16,9%. Denna minskning kan bero på högre kostnader, sämre marginaler i dotterbolagets verksamhet eller ökade driftskostnader för fastigheterna.

Soliditet: Soliditeten på 31,0% anses vara godkänd för ett företag i denna bransch. Det indikerar att 31% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket ger en buffert mot obetalda skulder. Dock bör den övervakas för att säkerställa långsiktig stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 345 839 SEK till 1 406 816 SEK, en tillväxt på 4,5%. Denna ökning beror främst på att vinsten från året har lagts till det egna kapitalet, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 532 232 SEK till 547 701 SEK, en positiv tillväxt på 2,5%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter, troligen genom stabil verksamhet i dotterbolaget och fastighetsförvaltningen.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 16,9% till 60 977 SEK, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i verksamheten.
  • Tillgångarna minskade med 3,5% till 4 537 693 SEK, vilket kan indikera avskrivningar eller försäljning av tillgångar utan ersättande investeringar.
  • Soliditeten på 31,0%, medan acceptabel, kan vara känslig för ytterligare nedgångar i resultat eller ökade skulder.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 547 701 SEK, vilket visar en stabil kundbas och potential för ytterligare tillväxt i både fastighetsförvaltning och dotterbolagets verksamhet.
  • Eget kapital ökade till 1 406 816 SEK, vilket ger företaget bättre möjligheter att investera i nya tillgångar eller expandera verksamheten.
  • Dotterbolagets verksamhet inom fordonsservice och fordonsdelar kan dra nytta av efterfrågan på bilunderhåll, särskilt i en ekonomi där konsumenter väljer att reparera istället för att köpa nya fordon.