809 000 SEK
Omsättning
▲ 0,6%
111 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19%
83%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:606 247 SEK
Skulder:-75 633 SEK
Substansvärde:383 960 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetstrender. Den exceptionellt höga soliditeten på 83% och den betydande tillväxten i eget kapital (+23,4%) och tillgångar (+18,0%) indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Omsättningen har ökat marginellt med 0,6% till 1 065 159 SEK, vilket är positivt men samtidigt har resultatet minskat kraftigt med 19% till 111 000 SEK. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, vilket är en varningssignal som behöver övervakas noggrant.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver en 9-håls golfbana och ägs helt av Uppvidinge Golfklubb. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad med högre intäkter under vår- och sommarsäsongen. Verksamheten kräver kontinuerligt underhåll av banan och anläggningar, vilket kan förklara de ökade kostnaderna som påverkat resultatet negativt trots högre omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 137 000 SEK till 111 000 SEK, en nedgång på 26 000 SEK eller 19,0%. Trots högre omsättning har alltså lönsamheten försämrats, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 83,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 311 073 SEK till 383 960 SEK, en stark tillväxt på 72 887 SEK eller 23,4%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 111 000 SEK, vilket har överträffat eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 952 139 SEK till 1 065 159 SEK, en positiv utveckling på 113 020 SEK eller 11,9%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter, troligen genom fler besökare eller högre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 19,0% trots ökad omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler
  • Säsongsbetonad verksamhet med risk för ojämna intäkter under olika delar av året
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 0,6% kan tyda på mättnad i nuvarande verksamhetsmodell

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 83,0% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 18,0% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden
  • Stark tillväxt i eget kapital på 23,4% ger ökad finansiell styrka och handlingsutrymme

Trendanalys

Företaget visar positiv utveckling i de flesta balansräkningsposter men negativ trend i lönsamhet. Omsättningstillväxten är marginell (+0,6%) medan resultatet har minskat kraftigt (-19,0%). Den starka tillväxten i eget kapital (+23,4%) och tillgångar (+18,0%) indikerar dock en sund finansiell utveckling och investeringsvilja. Den höga soliditeten ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar.