12 072 000 SEK
Omsättning
▲ 6%
-561 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 76,8%
38,3%
Soliditet
God
−4,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 596 950 SEK
Skulder:-3 451 574 SEK
Substansvärde:2 145 376 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Väsentliga händelser under och efter räkenskapsåret Bolaget flyttade under våren 2022 in i ny verksamhetslokal. Sedan 1 januari 2022 har bolaget haft en dubblerad hyreskostnad, varav 415 tkr/kvartal belöpt på den gamla lokalen. Merparten av årets bokförda förlust hänför sig till dubbla hyreskostnader under första halvåret 2023. Fr.o.m 1 juli 2023 kommer bolaget inte längre ha några hyreskostnader för den gamla lokalen, vilket kommer leda till besparingar om ca 450 tkr/kvartal fr.o.m 1 juli 2023. Ägarna lämnade 221231 ett aktieägartillskott för att trygga verksamheten till dess att rörelsen återgår till överskott vilket styrelsens bedömning är att den gör framgent när hyreskostnaderna återgår till mer normala nivåer.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget flyttade under våren 2022 in i ny verksamhetslokal
  • Sedan 1 januari 2022 har bolaget haft dubblerade hyreskostnader på 415 000 SEK per kvartal för den gamla lokalen
  • Fr.o.m. 1 juli 2023 kommer bolaget inte längre ha hyreskostnader för den gamla lokalen
  • Förväntade besparingar om cirka 450 000 SEK per kvartal från 1 juli 2023
  • Ägarna lämnade ett aktieägartillskott den 31 december 2022 för att trygga verksamheten

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget befinner sig i en omstruktureringsfas med blandade men huvudsakligen positiva tecken. Trots förlustresultatet på -561 000 SEK visar en markant förbättring från föregående års -2 420 000 SEK att bolaget är på väg mot en hållbarare ekonomi. Omsättningen växer med 6,0% till 12,2 miljoner SEK, vilket indikerar att kärnverksamheten fungerar. Den viktigaste orsaken till förlusten är temporära dubbla hyreskostnader från en flytt till ny verksamhetslokal, vilket förväntas lösa sig från juli 2023. Soliditeten på 38,3% är acceptabel för branschen och ägartillskottet visar på ägarnas engagemang.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparationer av husvagnar och husbilar samt försäljning av reservdelar och tillbehör med säte i Uppsala. Detta är ett etablerat företag som registrerades 1990-01-18, vilket innebär över 30 års verksamhet. Branschen är typiskt kapitalintensiv med behov av lokal och lager, vilket förklarar känsligheten för hyreskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från -2 420 000 SEK till -561 000 SEK, en förbättring på 1 859 000 SEK eller 76,8%. Den huvudsakliga orsaken till förlusten var temporära dubbla hyreskostnader på 415 000 SEK per kvartal under första halvåret 2023.

Soliditet: Soliditeten på 38,3% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur trots förluståret. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 706 522 SEK till 2 145 376 SEK, en nedgång på 561 146 SEK. Denna minskning motsvarar nästan exakt årets förlust, vilket bekräftar att förlusten är huvudorsaken till kapitalnedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 11 412 526 SEK till 12 165 139 SEK, en tillväxt på 752 613 SEK eller 6,6%. Detta visar att kundunderlaget och försäljningen växer trots de ekonomiska utmaningarna.

Huvudrisker

  • Fortsatt negativt resultat trots förbättringstrenden
  • Minskande eget kapital på 561 146 SEK under året
  • Beroende av ägartillskott för att täcka kortsiktiga förluster
  • Osäkerhet kring hur snabbt verksamheten kan återgå till överskott efter hyresbesparingarna

Möjligheter

  • Förväntade hyresbesparingar om cirka 1,8 miljoner SEK per år från juli 2023
  • Stadig omsättningstillväxt på 6,0% visar fungerande kärnverksamhet
  • Markant resultatförbättring på 76,8% jämfört med föregående år
  • Ägarnas starka engagemang genom aktieägartillskott
  • Tillgångstillväxt på 19,4% indikerar investeringar i verksamheten