3 835 806 SEK
Omsättning
▲ 89,1%
794 583 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 239,7%
58%
Soliditet
Mycket God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2020-02-24

Substansvärdering

Tillgångar:1 948 538 SEK
Skulder:-759 978 SEK
Substansvärde:905 083 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har ökat under detta räkenskapsår då bolaget har erhållit ökad efterfrågan på deras tjänster.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets omsättning har ökat under räkenskapsåret då bolaget har erhållit ökad efterfrågan på deras tjänster.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den nästan fördubblade omsättningen och mer än trefaldigade resultatet indikerar en mycket framgångsrik expansion. Den höga vinstmarginalen på 20,7% och soliditeten på 58,0% pekar på en lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Företaget befinner sig i en tydlig tillväxtfas med stark efterfrågan på sina tjänster.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet, tillverkning av fritidshus, reparation av fordon samt uthyrning av personal med säte i Gällivare. Den breda verksamhetsprofilen med både tillverkning och tjänster ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka tillväxten inom flera verksamhetsområden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 233 897 SEK till 794 583 SEK, en ökning på 239,7%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 58,0% är mycket stark och indikerar att företaget har en god kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 439 976 SEK till 905 083 SEK, en tillväxt på 105,7%. Denna starka tillväxt är direkt kopplad till det höga resultatet och visar på en förbättrad balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 028 152 SEK till 3 835 806 SEK, en tillväxt på 89,1%. Denna kraftiga ökning indikerar en betydande expansion av verksamheten och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den extrema tillväxttakten på över 100% i flera nyckeltal kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Snabb expansion kräver ofta ökade rörelsekapitalbehov och kan sätta press på likviditeten trots god soliditet.
  • Beroendet av ökad efterfrågan gör företaget sårbart för konjunkturnedgångar i bygg- och fordonssektorn.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Stark soliditet på 58,0% ger god kapacitet för att finansiera fortsatt tillväxt genom lån eller eget kapital.
  • Den breda verksamhetsprofilen med flera intäktskällor skapar diversifiering och stabilitet i intäktsflödet.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt +89,1%, resultattillväxt +239,7%, eget kapital tillväxt +105,7%, tillgångstillväxt +128,4%. Detta pekar på en exceptionellt stark och genomgående positiv utveckling i företagets alla finansiella dimensioner.