7 456 239 SEK
Omsättning
▼ 4,2%
1 816 872 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25%
70%
Soliditet
Mycket God
24,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 438 906 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-15

Substansvärdering

Tillgångar:2 617 160 SEK
Skulder:-788 254 SEK
Substansvärde:1 828 906 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget bytte namn från Jan Madsen Solutions AB till Enuda AB i juni 2019
  • Inga ytterligare viktiga händelser identifierade i den tillgängliga datan

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskande nyckeltal inom samtliga områden. Trots att vinstmarginalen fortfarande klassificeras som mycket hög på 24,4%, har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat markant jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 70,0% indikerar dock en finansiell styrka som ger ett visst motståndskraft mot den negativa utvecklingen. Företaget befinner sig i en fas av kontraktion snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Enuda AB (tidigare Jan Madsen Solutions AB) är ett mjukvaruföretag som utvecklar software-lösningar. Företaget är ett dotterbolag till Jan Madsen AB och har minoritetsägare. Verksamheten startade 2017 och företaget bytte namn till Enuda AB i juni 2019.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 421 158 SEK till 1 816 872 SEK, en minskning med 604 286 SEK eller -25,0%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är mycket stark och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 117 693 SEK till 1 828 906 SEK, en nedgång på 288 787 SEK. Denna minskning kan delvis förklaras av det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 780 327 SEK till 7 456 239 SEK, en nedgång på 324 088 SEK eller -4,2%. Detta visar en negativ försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på -25,0% trots relativt begränsad omsättningsnedgång, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler
  • Minskande eget kapital med 288 787 SEK vilket begränsar företagets investeringsmöjligheter
  • Nedgång i samtliga nyckeltal (omsättning -4,2%, resultat -25,0%, eget kapital -13,6%, tillgångar -18,1%) visar på en generell negativ trend

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,4% trots nedgången, vilket indikerar en lönsam affärsmodell
  • Exceptionellt hög soliditet på 70,0% ger god finansiell styrka och buffert mot motgångar
  • Etablerat företag sedan 2017 med en befintlig kundbas och verksamhet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-4,2%), resultat (-25,0%), eget kapital (-13,6%) och tillgångar (-18,1%). Den generella trenden är tydligt negativ med kraftigast nedgång i resultatet. Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger dock visst stöd mot ytterligare försämring.