30 450 000 SEK
Omsättning
▼ 26,7%
271 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 112,8%
28%
Soliditet
God
0,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:29 585 135 SEK
Skulder:-21 311 339 SEK
Substansvärde:8 273 796 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättning men positiv utveckling i lönsamhet och balansräkning. Den kraftiga omsättningsminskningen på -26.7% indikerar marknadsutmaningar eller strategiska förändringar, medan den starka resultatförbättringen från -2 119 000 SEK till +271 000 SEK visar framsteg i kostnadskontroll eller effektivisering. Den betydande tillgångstillväxten på +31.6% tyder på investeringar för framtiden. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas där det prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

EPSCement AB tillverker specialiserade betongprodukter med EPS-teknik som ger fördelar som snabb torkning, värmeisolering och fuktmotstånd. Företaget levererar både i säckar och via pumpbil till byggbranschen över hela landet. Som del av Stilleryd Industrier Holding AB sedan 2018 har det koncernstöd men verkar i en nischad marknad med tekniska produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -2 119 000 SEK till en vinst på 271 000 SEK, en positiv förändring på 2 390 000 SEK. Detta visar framgångsrika åtgärder för att förbättra lönsamheten trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 28.0% är acceptabel för ett tillverkningsföretag men inte stark. Det indikerar att 28% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger viss buffert men också utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 002 752 SEK till 8 273 796 SEK, en tillväxt på 271 044 SEK (+3.4%). Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 41 613 091 SEK till 30 877 065 SEK, en nedgång på 10 736 026 SEK (-26.7%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategisk omläggning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 10 736 026 SEK (-26.7%) indikerar utmaningar i försäljning eller marknadsposition
  • Låg vinstmarginal på 0.9% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller prispress
  • Soliditet på 28.0% är något svag och kan begränsa låneförmågan vid större investeringsbehov

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring med 2 390 000 SEK visar förmåga att återhämta sig från förluster och driva effektivisering
  • Betydande tillgångstillväxt på 7 111 179 SEK (+31.6%) kan indikera produktiva investeringar för framtida tillväxt
  • Unika produkter med tekniska fördelar (EPS-teknik) ger konkurrensfördelar i nischade marknader