281 308 SEK
Omsättning
▲ 6%
15 308 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9,1%
43,4%
Soliditet
Mycket God
6,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:254 375 SEK
Skulder:-140 468 SEK
Substansvärde:96 897 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskning i omsättning från 259 761 SEK till 235 589 SEK har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar. Resultatet har dock sjunkit från 16 836 SEK till 15 308 SEK, vilket indikerar en viss effektiviseringsutmaning. Soliditeten på 43,4% är relativt stark och ger företaget en god finansiell stabilitet. Överlag verkar företaget vara i en stabil fas med potential för förbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom produktion, handel, import och export av jordbruksprodukter och livsmedel, samt försäljning och uthyrning av hästsportutrustning. Verksamheten inkluderar även utbildning och konsultverksamhet inom jordbruk, hästsport, fastighetsutveckling och byggverksamhet. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de relativt låga omsättningssiffrorna, då det kan röra sig om ett nischat eller specialiserat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 16 836 SEK till 15 308 SEK, en minskning på 1 528 SEK eller -9,1%. Trots lägre omsättning har företaget behållit en vinstmarginal på 6,5%, vilket är positivt.

Soliditet: Soliditeten på 43,4% anses vara god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 84 854 SEK till 96 897 SEK, en tillväxt på 12 043 SEK eller +14,2%. Denna förbättring drivs främst av årets resultat, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 259 761 SEK till 235 589 SEK, en nedgång på 24 172 SEK eller -9,3%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller konkurrens, men den beräknade trenden på +6,0% är motstridig och bör verifieras.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 24 172 SEK kan indikera utmaningar i försäljning eller marknadsläge.
  • Resultatet sjönk med 1 528 SEK trots en stark soliditet, vilket pekar på potentiella effektivitetsproblem.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 12 043 SEK, vilket ger utrymme för framtida investeringar eller expansion.
  • En stabil vinstmarginal på 6,5% visar att företaget kan vara lönsamt trots utmaningar.