360 000 SEK
Omsättning
▼ 10%
658 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 67%
75,1%
Soliditet
Mycket God
182,9%
Vinstmarginal
Artificiell
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-10

Substansvärdering

Tillgångar:3 997 267 SEK
Skulder:-912 295 SEK
Substansvärde:2 674 672 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig nedgång i omsättning men samtidigt en betydande förbättring av resultatet. Den extremt höga vinstmarginalen på 182.9% klassificeras som artificiell, vilket tyder på att resultatet inte härrör från den ordinarie verksamheten utan snarare från finansiella transaktioner eller icke-operativa poster. Soliditeten är dock mycket stark på 75.1%, vilket ger företaget god finansiell stabilitet. Företaget verkar vara i en omställningsfas där den operativa verksamheten krymper medan finansiella tillgångar eller investeringar genererar avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som förvaltar dotterbolagsaktier och bedriver uthyrning av utrustning för veterinärverksamhet. Det är moderbolag till två dotterbolag inom EquiMed-koncernen. Den låga omsättningen på 360 000 SEK är typiskt för ett holdingbolag där intäkterna främst kommer från dotterbolagens utdelningar och uthyrningsverksamhet, inte från direktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 264 000 SEK från 394 000 SEK till 658 000 SEK, en ökning på 67.0%. Denna kraftiga ökning, trots lägre omsättning, bekräftar att vinsten är av icke-operativ karaktär.

Soliditet: Soliditeten på 75.1% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget är mycket solvent och har en låg belåningsgrad, vilket ger goda förutsättningar att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 36 759 SEK från 2 637 913 SEK till 2 674 672 SEK, en tillväxt på 1.4%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst på 658 000 SEK, vilket indikerar att större delen av vinsten har antingen utdelats eller använts på annat sätt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 39 600 SEK från 399 600 SEK till 360 000 SEK, en nedgång på 10.0%. Detta indikerar en avmattning i den operativa uthyrningsverksamheten eller minskade intäkter från dotterbolagen.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 10.0% till 360 000 SEK indikerar en risk för att den operativa kärnverksamheten är i nedgång.
  • Den artificiella vinstmarginalen på 182.9% skapar en osäkerhet kring företagets långsiktiga lönsamhet och huruvida den nuvarande resultatnivån är hållbar.
  • Företagets framtida resultat kan vara starkt beroende av dotterbolagens prestation och utdelningspolicy, vilket introducerar en extern beroenderisk.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 75.1% ger företaget ett starkt kapitalunderlag för att investera i tillväxt eller förvärv av nya dotterbolag.
  • Den betydande resultatökningen med 264 000 SEK till 658 000 SEK ger möjlighet till reinvestering i verksamheten eller ökade utdelningar till ägarna.
  • Tillgångstillväxten på 8.7% till 3 997 267 SEK visar att företaget fortsätter att bygga på sin tillgångsbas, vilket kan ligga till grund för framtida intäktsgenerering.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en minskning från 429 000 SEK 2022 till 360 000 SEK 2024, vilket indikerar en avtagande försäljning. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats markant, från 394 000 SEK 2023 till 658 000 SEK 2024, och vinstmarginalen har mer än fördubblats till ovanligt höga 182,9 %, vilket tyder på kraftiga kostnadsminskningar eller icke-rörelsemässiga intäkter. Eget kapital och tillgångar har stadigt ökat, vilket visar på en fortsatt kapitaluppbyggnad. Soliditeten har dock försämrats från 81,2 % till 75,1 %, vilket pekar på en högre belåning. Trenderna tyder på en företag som omstrukturerar mot en mer lönsam men mindre omsättningsintensiv verksamhet, med en potentiell framtidsrisk om den låga omsättningsutvecklingen fortsätter.