723 498 SEK
Omsättning
▲ 33,1%
190 605 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 24,8%
84,1%
Soliditet
Mycket God
26,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:567 891 SEK
Skulder:-90 131 SEK
Substansvärde:477 760 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 26,3% och exceptionellt stark soliditet på 84,1% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och minimal skuldsättning. Tillväxten i omsättning, resultat och eget kapital visar på en stabil expansion och god operativ effektivitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tjänster inom administration och redovisning, vilket är en typiskt tjänstebaserad verksamhet med låga kapitalkrav och höga marginaler. Detta förklarar den höga soliditeten och vinstmarginalen, då sådana företag ofta har begränsade behov av stora materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 152 686 SEK till 190 605 SEK, en ökning på 24,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 84,1% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning och mycket god finansieringsstabilitet. Detta ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 326 674 SEK till 477 760 SEK, en tillväxt på 46,2%. Denna betydande ökning beror främst på att större delen av vinsten (190 605 SEK av 190 605 SEK totalt resultat) har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 661 577 SEK till 723 498 SEK, en tillväxt på 9,4%. Detta visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande blygsam med en omsättning under 1 miljon SEK, vilket kan göra det sårbart för förlust av större kunder
  • Tillväxten i omsättning (9,4%) är betydligt lägre än tillväxten i resultat och eget kapital, vilket kan indikera en viss mättnad på marknaden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,3% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Exceptionell soliditet på 84,1% skapar förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 46,2% ger starka finansiella grund för framtida satsningar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling med förbättringar inom omsättning (+33,1%), resultat (+24,8%), eget kapital (+46,2%) och tillgångar (+46,2%). Trenden pekar entydigt mot en sund och expansiv verksamhet med god lönsamhet och stabil finansiering.