2 191 680 SEK
Omsättning
▼ 25,2%
409 190 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,1%
55,9%
Soliditet
Mycket God
17,1%
Vinstmarginal
Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:2 109 272 SEK
Skulder:-391 442 SEK
Substansvärde:1 179 046 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt positiva tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-25,1%) och resultat (-48,1%) indikerar operativa svårigheter, men den höga soliditeten på 55,9% och tillväxten i eget kapital (+5,0%) visar att företaget fortfarande har en stabil finansiell bas. Tillgångstillväxten på +19,7% tyder på investeringar som kan bära frukt i framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver medicinsk och psykiatrisk vård och rådgivning, vilket är en specialistverksamhet med potentiellt stabil efterfrågan men också konjunkturkänslighet. Denna typ av verksamhet har vanligtvis höga personal- och kvalitetskrav vilket påverkar kostnadsstrukturen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 787 965 SEK till 409 190 SEK, en minskning med 378 775 SEK (-48,1%). Trots den kraftiga nedgången upprätthåller bolaget en vinstmarginal på 17,1% som klassificeras som hög.

Soliditet: Soliditeten på 55,9% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och bättre motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 122 988 SEK till 1 179 046 SEK, en ökning med 56 058 SEK (+5,0%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 2 992 414 SEK till 2 393 280 SEK, en minskning med 599 134 SEK (-25,1%). Detta indikerar en betydande försämring av intäktsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 599 134 SEK kan tyda på förlorade kunder eller minskad efterfrågan.
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 378 775 SEK, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat riskerar att fortsätta om inte åtgärder vidtas.

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 17,1% visar att verksamheten är lönsam när den väl har intäkter.
  • Stark soliditet på 55,9% ger utrymme för investeringar och att ta lån för att vända trenden.
  • Tillgångarna ökade med 346 662 SEK till 2 109 272 SEK, vilket kan indikera investeringar i framtida tillväxt.