10 153 632 SEK
Omsättning
▲ 6,4%
-257 638 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 690,3%
38,9%
Soliditet
God
−2,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 865 630 SEK
Skulder:-2 930 447 SEK
Substansvärde:1 723 766 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med positiv omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig försämring av lönsamheten. Trots att omsättningen ökade med över 600 000 SEK gick företaget från vinst till förlust, vilket indikerar stigande kostnader eller sämre marginaler. Soliditeten på 38,9% är acceptabel men sjunker på grund av förluståret. Detta är ett etablerat företag (registrerat 2004) som uppvisar tecken på lönsamhetsproblem trots växande omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med och konsultation kring hästar och hästsportutrustning i Motala. Denna typ av verksamhet har vanligtvis säsongsbetonade fluktuationer och kan vara känslig för konjunktursvängningar i hästbranschen. Företaget har egna lokaler med kontor, lager och stall vilket innebär fasta kostnader för förvaring och drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 43 645 SEK till en förlust på 257 638 SEK, en negativ förändring på 301 283 SEK. Denna försämring med -690,3% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 38,9% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå för många företag. Dock är trenden negativ på grund av förlusten.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 763 509 SEK till 1 723 766 SEK, en nedgång på 39 743 SEK eller -2,2%. Denna minskning beror direkt på förluståret som tär på företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 541 503 SEK till 10 203 632 SEK, en tillväxt på 662 129 SEK eller 6,4%. Detta visar att företaget lyckas öka sin försäljning, vilket är positivt.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av lönsamheten med en förlust på 257 638 SEK trots ökad omsättning
  • Nedbrytning av eget kapital som minskade med 39 743 SEK
  • Negativ vinstmarginal på -2,5% vilket indikerar att kostnaderna överstiger intäkterna
  • Stigande kostnader som äter upp omsättningsökningen på 662 129 SEK

Möjligheter

  • Stadig omsättningstillväxt på 6,4% visar att företaget har kunder och marknadsnärvaro
  • Soliditeten på 38,9% ger en viss buffert för att hantera tillfälliga förluster
  • Tillgångstillväxt på 2,1% till 4 865 630 SEK visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Ett etablerat företag med 20 års erfarenhet i branschen