2 301 550 SEK
Omsättning
▼ 8,6%
1 073 378 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,1%
84,9%
Soliditet
Mycket God
46,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
209 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-12

Substansvärdering

Tillgångar:4 146 884 SEK
Skulder:-412 233 SEK
Substansvärde:2 689 651 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd motstridighet mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en minskad omsättning på 8.6% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 14.1%, vilket indikerar en kraftig effektivisering och kostnadskontroll. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 46.6% och den mycket starka soliditeten på 84.9% pekar på ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Tillgångarna och det egna kapitalet har ökat kraftigt, vilket stärker företagets finansiella styrka ytterligare.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom projektledning, kalkylering och planering för bygg- och industriprojekt. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av relativt låga kapitalkrav och höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl överens med de observerade nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 940 588 SEK till 1 073 378 SEK, en ökning med 132 790 SEK (+14.1%) trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet per krona omsatt.

Soliditet: En soliditet på 84.9% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimalt skuldbelastning. Företaget finansieras i mycket stor utsträckning av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 194 210 SEK till 2 689 651 SEK, en tillväxt på 495 441 SEK (+22.6%). Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 517 276 SEK till 2 301 576 SEK, en nedgång med 215 700 SEK (-8.6%). Detta kan tyda på färre projekt eller lägre faktureringsgrad.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 8.6% kan indikera en försämrad marknadsposition eller konkurrensutsättning
  • Företagets verksamhet kan vara sårbar för konjunktursvängningar i bygg- och industrisektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 46.6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 495 441 SEK ger finansiell styrka för expansion
  • Mycket hög soliditet på 84.9% skapar utrymme för eventuell lånefinansiering till förmånliga villkor vid behov

Trendanalys

Omsättningen har minskat markant sedan 2021 års topp och har under de senaste tre åren (2022-2024) varit relativt stabil men på en betydligt lägre nivå. Resultatet efter finansnetto har däremot förbättrats stadigt under samma period, från en mycket låg nivå 2022 till en stark vinst 2024. Denna kombination av en stabiliserad men lägre omsättning tillsammans med en kraftigt ökad lönsamhet tyder på att företaget har genomgått en omvandling till en mer effektiv och kostnadsmedveten verksamhet. Vinstmarginalen har återhämtat sig till 2019-2020 års höga nivåer, vilket styrker denna bild. Soliditeten förblir exceptionellt stark och har varit mycket stabil de senaste tre åren, vilket ger företaget goda förutsättningar för framtiden. Trenderna pekar på ett moget och stabilt företag med fokus på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.