27 739 957 SEK
Omsättning
▲ 17,1%
3 627 382 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 6,3%
53%
Soliditet
Mycket God
12,9%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-01-07

Substansvärdering

Tillgångar:27 953 293 SEK
Skulder:-10 996 878 SEK
Substansvärde:10 466 815 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad finansiell bild med starka förbättringar inom omsättning och eget kapital, men samtidigt en försämring av resultat och totala tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 12,9% och soliditeten på 53,0% indikerar ett grundmurat företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Trenderna pekar på att företaget lyckats öka sin omsättning avsevärt men samtidigt tappat i resultateffektivitet, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver hotell- och restaurangverksamhet samt import av vin och sprit, kompletterat med byggnadssnickeriarbeten. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara både den höga vinstmarginalen (vanligt i restaurang och spritimport) och fluktuationerna i tillgångar (möjliga investeringar i fastigheter eller lager).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 872 931 SEK till 3 627 382 SEK, en nedgång på 245 549 SEK eller 6,3%, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 53,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 8 698 036 SEK till 10 466 815 SEK, en tillväxt på 1 768 779 SEK eller 20,3%, vilket främst drivs av årets resultat och stärker företags balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 26 558 432 SEK till 28 161 988 SEK, en positiv tillväxt på 6,0% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 245 549 SEK trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller tryckta marginaler
  • Totala tillgångar minskade med 1 638 873 SEK till 27 953 293 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Resultattillväxten på -6,3% visar en negativ trend i lönsamhetsutvecklingen

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 6,0% till 28 161 988 SEK visar stark marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Eget kapital ökade kraftigt med 20,3% till 10 466 815 SEK, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 12,9% indikerar effektiv verksamhet och stark prissättningsförmåga
  • Exceptionellt stark soliditet på 53,0% ger finansiell styrka och flexibilitet för expansion