4 216 000 SEK
Omsättning
▲ 17,4%
575 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,8%
46%
Soliditet
Mycket God
13,7%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 460 023 SEK
Skulder:-793 960 SEK
Substansvärde:666 062 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender på alla områden. Den kraftiga tillväxten i omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar indikerar ett företag i en expansiv fas. Den höga vinstmarginalen på 13,7% och soliditeten på 46,0% visar på god lönsamhet och finansiell stabilitet. Företaget har tydligt lyckats skala upp verksamheten samtidigt som det behållit god lönsamhet, vilket pekar på effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet för privatpersoner och företag, inklusive renoveringar och nyproduktion, samt tillverkning av snickerier och inredning. Verksamhetsbasen i Umeå och den breda verksamhetsprofilen ger förutsättningar för stabila intäkter från flera kundsegment. Tillverkningen av snickerier och inredning kan representera en värdeadderande verksamhet med bättre marginaler än ren byggverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 488 000 SEK till 575 000 SEK, en ökning på 17,8%. Denna ökning följer omsättningstillväxten och bekräftar att företaget lyckas behålla goda marginaler trots expansion.

Soliditet: Soliditeten på 46,0% är mycket god och klart över branschgenomsnittet för byggföretag. Detta indikerar låg belåningsgrad och god förmåga att motstå ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 409 088 SEK till 666 062 SEK, en tillväxt på 62,8%. Denna fördubbling av det egna kapitalet på ett år är i huvudsak driven av det starka resultatet och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 592 358 SEK till 4 216 351 SEK, en tillväxt på 17,4%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning i en marknad som ofta är konjunkturkänslig.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 83,6% i tillgångar kan indikera stora investeringar som måste finansieras och hanteras.
  • Branschen är konjunkturkänslig och en ekonomisk nedgång kan snabbt påverka efterfrågan på bygg- och renoveringstjänster.
  • Kraftig expansion kan leda till kapitalbindning och likviditetsutmaningar om tillväxten inte hanteras noggrant.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 13,7% ger utrymme för framtida investeringar och konkurrenskraftiga priser.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 62,8% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor.
  • Kombinationen av byggtjänster och egen tillverkning av snickerier skapar möjligheter till korsförsäljning och differentiering på marknaden.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+17,4%), resultat (+17,8%), eget kapital (+62,8%) och tillgångar (+83,6%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött expansion snarare än enskilda tillfälliga framgångar.