1 462 000 SEK
Omsättning
▲ 0,6%
385 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,2%
79%
Soliditet
Mycket God
26,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 077 005 SEK
Skulder:-192 921 SEK
Substansvärde:697 084 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell situation med stark soliditet och hög vinstmarginal. Omsättningen har ökat marginellt med 0,6% till 1 461 685 SEK, medan resultatet minskat med 4,2% till 385 000 SEK. Den betydande tillväxten i eget kapital på 13,9% till 697 084 SEK och tillgångstillväxt på 6,4% till 1 077 005 SEK indikerar en positiv utveckling av företagets balansräkning. Trots en liten nedgång i resultat behåller företaget en mycket god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver mångsidig verksamhet inom försäljning av elkraft, industriella styr- och reglersystem, event, friluftsliv och hälsa, samt tillverkning av trä- och metallvaror. Den breda verksamhetsprofilen ger potential för diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den stabila omsättningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 402 000 SEK till 385 000 SEK, en nedgång på 17 000 SEK eller 4,2%. Denna minskning kan bero på ökade kostnader eller lägre marginaler i vissa verksamhetsområden.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och låg risk för insolvens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 611 865 SEK till 697 084 SEK, en stark tillväxt på 85 219 SEK eller 13,9%. Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 452 975 SEK till 1 461 685 SEK, en marginell tillväxt på 8 710 SEK eller 0,6%. Detta visar på stabil verksamhet men begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 17 000 SEK till 385 000 SEK trots ökad omsättning, vilket kan indikera tryck på marginalerna
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 0,6% kan tyda på utmaningar att expandera verksamheten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 26,4% visar att verksamheten är mycket lönsam
  • Eget kapital ökade med 85 219 SEK till 697 084 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +0.6% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt: -4.2% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +13.9% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: +6.4% (FÖRBÄTTRING)