4 511 628 SEK
Omsättning
▼ 20,8%
1 066 681 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36,3%
11,3%
Soliditet
Stabil
23,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:598 898 SEK
Skulder:-530 947 SEK
Substansvärde:67 951 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, samt en dramatisk minskning av tillgångarna. Trots en mycket hög vinstmarginal på 23,6% indikerar den negativa tillväxten att företaget möter allvarliga utmaningar. Den marginella förbättringen av eget kapital är inte tillräcklig för att motverka de stora strukturella problem som framgår av siffrorna. Företaget verkar befinna sig i en betydande nedgångs- eller omstruktureringsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver livsmedelsbutik, restaurangverksamhet och catering, vilket är en bransch med typiskt låga marginaler och högt konkurrenstryck. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,6% är ovanligt bra för denna branschtypgrupp, vilket kan tyda på en specialiserad nischverksamhet eller effektiv kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 673 486 SEK till 1 066 681 SEK, en minskning på 606 805 SEK eller -36,3%. Trots den höga vinstmarginalen har resultatet försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 11,3% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta är en betydande riskfaktor för företagets finansiella stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 63 644 SEK till 67 951 SEK, en förbättring på 4 307 SEK eller +6,8%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 717 617 SEK till 4 511 628 SEK, en nedgång på 1 205 989 SEK eller -20,8%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets försäljning.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på -20,8% visar på förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan
  • Dramatisk tillgångsminskning på -74,0% från 2 307 456 SEK till 598 898 SEK kan indikera avyttringar eller nedskrivningar
  • Mycket låg soliditet på 11,3% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar
  • Resultatnedgång på -36,3% trots hög vinstmarginal visar på strukturella problem

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,6% visar på god kostnadskontroll och potentiell lönsamhet vid högre omsättning
  • Marginell förbättring av eget kapital med +6,8% visar på bibehållen kapitaltillväxt trots utmaningar
  • Befintlig verksamhet med restaurang och catering kan ha potential för återhämtning vid förbättrade marknadsförhållanden

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender med försämring inom de flesta nyckeltal. Omsättningstillväxten på -20,8% och resultattillväxten på -36,3% indikerar en betydande nedgång. Tillgångstillväxten på -74,0% är särskilt oroande och kan tyda på en större omstrukturering eller avyttringar. Den enda positiva trenden är den marginella ökningen av eget kapital med +6,8%, vilket dock inte kompenserar för de övriga negativa utvecklingarna.