3 144 125 SEK
Omsättning
▲ 238,1%
410 533 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 96%
37,3%
Soliditet
God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 441 751 SEK
Skulder:-904 589 SEK
Substansvärde:537 162 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt med en omsättningsökning på över 200% och en nästan fördubbling av resultatet. Denna kraftiga expansion tyder på att företaget har etablerat sig starkt på marknaden och lyckats skala upp sin verksamhet betydligt. Den höga vinstmarginalen på 13,1% indikerar god lönsamhet trots snabb tillväxt, och den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget bygger finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom bemanning, fordonsreparationer, el/VVS och bygginstallationer, och har från 2023 utökat med eventverksamhet inom motorsport samt försäljning av merchandise. Denna diversifiering inom tekniska tjänster och evenemang kan förklara den kraftiga omsättningstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 209 460 SEK till 410 533 SEK, en ökning med 201 073 SEK eller 96%. Detta visar att företaget lyckats öka sin lönsamhet avsevärt trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 37,3% anses vara god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 241 612 SEK till 537 162 SEK, en ökning med 295 550 SEK eller 122%. Denna förbättring drivs främst av det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 951 543 SEK till 3 144 125 SEK, en ökning med 2 192 582 SEK eller 230%. Denna exceptionella tillväxt tyder på framgångsrik expansion och försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten på över 200% kan medföra operativa utmaningar och kapitalbindning.
  • Expansionen inom eventverksamhet och merchandise innebär nya marknader med okända risker.
  • Tillgångarna har ökat kraftigt till 1 441 751 SEK, vilket kan indikera högre skuldsättning trots god soliditet.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 238% visar stark marknadsposition och framgångsrik expansion.
  • Hög vinstmarginal på 13,1% indikerar god kostnadskontroll och lönsamhet i verksamheten.
  • Diversifiering till motorsportevents och merchandise öppnar för nya intäktskällor och marknader.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+238%), resultat (+96%), eget kapital (+122%) och tillgångar (+277%). Denna konsistent positiva utveckling i alla områden indikerar en mycket framgångsrik tillväxtfas för företaget.