4 686 000 SEK
Omsättning
▲ 82,8%
120 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 84,6%
31%
Soliditet
God
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 068 229 SEK
Skulder:-1 422 897 SEK
Substansvärde:645 332 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under det senaste året med en omsättningsökning på över 80% och en resultatökning på nästan 85%. Den kraftiga tillgångstillväxten på 112,7% indikerar en betydande expansion av verksamheten. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en utmaning med den låga vinstmarginalen på endast 2,5%, vilket tyder på att företaget prioriterar omsättningstillväxt framför lönsamhet. Soliditeten på 31% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver partihandel med diverse övriga maskiner och utrustning, vilket innebär att de agerar grossist inom ett brett spektrum av industriell utrustning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har konkurrenskraftiga marginaler, vilket stämmer överens med den observerade tillgångstillväxten och den låga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 65 000 SEK till 120 000 SEK, en ökning med 55 000 SEK eller 84,6%. Även om ökningen är procentuellt stark, är den absoluta vinstnivån fortfarande blygsam i förhållande till omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 31,0% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett tillväxtföretag men bör övervakas noggrant med tanke på den snabba tillgångsexpansionen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 512 999 SEK till 645 332 SEK, en tillväxt på 132 333 SEK eller 25,8%. Denna ökning är huvudsakligen driven av årets resultat på 120 000 SEK, vilket visar att företaget finansierar sin tillväxt genom kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 565 278 SEK till 4 686 375 SEK, en ökning med 2 121 097 SEK eller 82,8%. Denna dramatiska tillväxt indikerar antingen större marknadsandelar, nya kundrelationer eller expansion av produktportföljen.

Huvudrisker

  • Den extremt låga vinstmarginalen på 2,5% gör företaget sårbart för prispress från konkurrenter eller kostnadsökningar.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 112,7% (från 972 209 SEK till 2 068 229 SEK) kan indikera en betydande ökning av skuldsättning som måste hanteras.
  • Ett etablerat företag (registrerat 2010) med så låg absolut vinstnivå kan möta utmaningar med att generera tillräckligt med kontanta medel för framtida investeringar.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 82,8% visar att företaget har stark marknadsfågor och goda möjligheter att skala upp verksamheten ytterligare.
  • Om företaget kan bibehålla sin tillväxttakt samtidigt som det förbättrar vinstmarginalen några procentenheter, skulle resultatet kunna öka dramatiskt.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 25,8% ger en stabilare finansieringsbas för fortsatt expansion.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv trend med förbättringar: omsättning (+82,8%), resultat (+84,6%), eget kapital (+25,8%) och tillgångar (+112,7%). Den övergripande trenden pekar mot en accelererad expansion och marknadspenetration, men med utmaningar i lönsamhetsutvecklingen.