1 520 000 SEK
Omsättning
▲ 23,5%
94 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 452,9%
11,8%
Soliditet
Stabil
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:940 837 SEK
Skulder:-825 716 SEK
Substansvärde:95 121 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på över 450% kombinerat med en omsättningsökning på 23,5% indikerar en framgångsrik skalförändring där företaget lyckats öka sin lönsamhet dramatiskt samtidigt som verksamheten växer. Den låga soliditeten är ett tecken på att företaget fortfarande befinner sig i en expansiv fas med betydande skuldsättning för att finansiera tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom stenhuggeri och försäljning av sten, granit, komposit och marmorprodukter med kundanpassade specialdesigns. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i material och maskiner, vilket speglas i de relativt höga tillgångarna på 940 837 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 17 000 SEK till 94 000 SEK, en ökning med 77 000 SEK eller 452,9%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 11,8% är låg och indikerar en hög belåningsgrad, vilket är typiskt för ett företag i stark tillväxt som investerar i tillgångar för framtida expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 36 845 SEK till 95 121 SEK, en tillväxt på 58 276 SEK eller 158,2%, vilket främst drivs av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 230 994 SEK till 1 519 675 SEK, en tillväxt på 288 681 SEK eller 23,5%, vilket visar på stark marknadsacceptans och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 11,8% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Stor tillgångstillväxt på 14,2% till 940 837 SEK kan indikera höga skulder som kan bli problematiska vid försämrad konjunktur.
  • Företagets verksamhet är kapitalintensiv med dyra material och maskiner, vilket kräver kontinuerliga investeringar.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 452,9% visar på stark operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling.
  • Omsättningstillväxt på 23,5% till 1 519 675 SEK indikerar god marknadsposition och efterfrågan på företagets produkter.
  • Kraftig förbättring av eget kapital med 158,2% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med dubbelsiffrig till trippelsiffrig tillväxt. Omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar alla ökar kraftigt, vilket pekar på ett företag i accelererande expansion med förbättrad lönsamhet. Den enda negativa trenden är den låga soliditeten som försämras ytterligare av den snabba tillväxten.