2 613 673 SEK
Omsättning
▲ 2,7%
466 931 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4,9%
54%
Soliditet
Mycket God
15,7%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:3 100 011 SEK
Skulder:-1 299 036 SEK
Substansvärde:1 220 975 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 15,7% och soliditeten på 54,0% indikerar en sund ekonomisk struktur. Tillgångstillväxten på 21,9% är särskilt anmärkningsvärd och tyder på betydande investeringar eller ökad verksamhetsvolym. Företaget verkar vara i en expansiv fas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar och säljer träemballage samt diverse inredningsdetaljer i trä och verkar från egna lokaler i Eslöv. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande tillgångar i form av maskiner och lager, vilket stämmer väl överens med den höga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 445 066 SEK till 466 931 SEK, en ökning på 4,9%. Denna ökning är högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 059 077 SEK till 1 220 975 SEK, en tillväxt på 15,3%. Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 734 902 SEK till 2 980 492 SEK, en tillväxt på 2,7%. Detta visar en stabil försäljningsutveckling i en mogna bransch.

Huvudrisker

  • Branschen för träemballage kan vara konjunkturkänslig och påverkas av nedgångar i byggsektorn
  • Begränsad omsättningstillväxt på 2,7% kan indikera en mogen marknad med begränsad expansionspotential

Möjligheter

  • Mycket stark tillgångstillväxt på 21,9% visar på kapacitetsutbyggnad som kan ge framtida omsättningsökningar
  • Hög vinstmarginal på 15,7% ger goda förutsättningar för att finansiera fortsatt tillväxt internt
  • Stark soliditet på 54,0% ger utrymme för att ta lån till ytterligare investeringar om så önskas

Trendanalys

Alla trender pekar på förbättring: omsättning (+2,7%), resultat (+4,9%), eget kapital (+15,3%) och tillgångar (+21,9%). Den snabbaste tillväxten sker inom tillgångar och eget kapital, vilket tyder på en expansiv fas. Vinstmarginalen klassificeras som hög, vilket stärker den positiva bilden. Företaget befinner sig i en stark finansierad tillväxtfas.