5 101 000 SEK
Omsättning
▼ 9,5%
1 361 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,9%
68%
Soliditet
Mycket God
25,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
810 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 585 150 SEK
Skulder:-812 404 SEK
Substansvärde:1 748 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka lönsamhetsmått men negativa försäljningstrender. Trots en minskning i både omsättning och resultat upprätthåller bolaget en exceptionellt hög vinstmarginal på 25,5% och en mycket stark soliditet på 68,0%. Den ökade tillgångsbasen och det växande egna kapitalet indikerar en stabil finansiell struktur, men den negativa omsättningstillväxten på -9,5% pekar på utmaningar i försäljningen. Företaget verkar vara ett etablerat, lönsamt bolag som genomgår en period av försämrad omsättning men bibehåller god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom bearbetning och försäljning av stenprodukter, med kunder som privatpersoner, dödsbon och begravningsbyråer. Det är ett helägt dotterbolag till Rogsiesten AB och har varit registrerat sedan 1986, vilket indikerar ett långt etablerat företag i branschen. Den höga vinstmarginalen kan tyda på en specialiserad produkt eller nischad marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 721 000 SEK till 1 361 000 SEK, en minskning på 360 000 SEK eller -20,9%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 68,0% är mycket stark och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en mycket positiv indikator på finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 512 248 SEK till 1 748 746 SEK, en förbättring på 236 498 SEK eller +15,6%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 916 101 SEK till 5 343 504 SEK, en nedgång på 572 597 SEK eller -9,7%. Denna försämring indikerar utmaningar i försäljningsvolym eller prissättning.

Huvudrisker

  • Försäljningsnedgång på 572 597 SEK från föregående år utgör en klar risk för långsiktig tillväxt.
  • Resultatet sjönk med 360 000 SEK, vilket är en större procentuell minskning än omsättningen och kan tyda på ökade kostnader.
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat kan indikera en svag marknadsposition eller konkurrensutsättning.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 25,5% visar att företaget är extremt lönsamt och har god prissättningsförmåga.
  • Soliditeten på 68,0% ger ett starkt skydd mot kriser och möjlighet att investera för framtida tillväxt.
  • Tillgångarna ökade med 135 155 SEK till 2 585 150 SEK, vilket visar en expanderad balansräkning och kapacitet.