705 077 SEK
Omsättning
▼ 9,2%
190 489 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41,1%
81,8%
Soliditet
Mycket God
27%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:691 325 SEK
Skulder:-84 104 SEK
Substansvärde:403 221 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande negativa trender. Den mycket höga soliditeten på 81.8% och vinstmarginalen på 27.0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet. Trots detta visar omsättningen och resultatet kraftiga nedgångar (-9.2% respektive -41.1%), vilket tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Det ökade eget kapitalet är positivt men beror troligen på kvarhållet resultat snarare än operativ tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver föredrags- och mötesverksamhet samt journalistisk verksamhet med inriktning på kardiovaskulär risk, resor, mat och dryck. Denna verksamhetsprofil förklarar den höga vinstmarginalen då sådana tjänsteföretag ofta har låga rörkostnader, men också sårbarhet för konjunktursvängningar som påverkar efterfrågan på events och medieföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 323 335 SEK till 190 489 SEK, en minskning med 132 846 SEK (-41.1%). Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 81.8% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg skuldsättning. Detta ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 368 816 SEK till 403 221 SEK, en tillväxt med 34 405 SEK (+9.3%). Denna förbättring kommer från årets vinst på 190 489 SEK, vilket delvis har använts till att minska skulder.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 780 049 SEK till 705 077 SEK, en nedgång med 74 972 SEK (-9.2%). Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 132 846 SEK (-41.1%) trots hög absolut vinstnivå
  • Omsättningsnedgång på 74 972 SEK (-9.2%) som indikerar minskad efterfrågan
  • Tillgångsminskning på 94 518 SEK (-12.0%) kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 81.8% ger utrymme för investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 27.0% visar att verksamheten är lönsam trots nedgång
  • Eget kapital ökade med 34 405 SEK vilket stärker den finansiella basen