2 641 000 SEK
Omsättning
▼ 37,3%
295 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 288,2%
38%
Soliditet
God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-20

Substansvärdering

Tillgångar:746 595 SEK
Skulder:-461 276 SEK
Substansvärde:285 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med tydliga motsättningar mellan omsättningsutveckling och lönsamhet. Trots en kraftig omsättningsminskning på 37.3% har företaget lyckats förbättra sin lönsamhet avsevärt med en resultattillväxt på 288.2%. Detta indikerar en genomgående effektivisering av verksamheten, kostnadsrationaliseringar eller en strategisk omställning till mer lönsamma uppdrag. Den starka tillväxten i tillgångar (+55.1%) och eget kapital (+18.5%) pekar på att företaget investerar och stärker sin balansräkning, vilket tillsammans med en solid soliditet på 38% skapar en stabil grund trots omsättningsnedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom industriunderhåll för tung industri med säte i Södertälje, vilket placerar det i en bransch med stabil efterfrågan från stora industriaktörer. Verksamheten är typiskt projektbaserad och kan vara volatil med variationer i omsättning beroende på antal och storlek på pågående underhållsprojekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 76 000 SEK till 295 000 SEK, en ökning med 219 000 SEK (+288.2%). Denna exceptionella resultatförbättring trots lägre omsättning visar på starkt förbättrad lönsamhet per krona omsättning och effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 38.0% anses vara god och ligger över branschgenomsnittet för många företag. Detta indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur och klarar av motståndskraftiga tider utan att vara för beroende av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 240 810 SEK till 285 319 SEK, en tillväxt på 44 509 SEK (+18.5%). Denna ökning drivs huvudsakligen av årets vinst på 295 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella styrka och balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 210 960 SEK till 2 641 516 SEK, en nedgång på 1 569 444 SEK (-37.3%). Denna betydande minskning kan tyda på färre eller mindre projekt under året, förlust av viktiga kunder eller en medveten strategi att prioritera lönsamhet framför volym.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsnedgång på 37.3% utgör en betydande risk för långsiktig överlevnad om trenden fortsätter
  • Beroende av ett begränsat antal stora kunder inom tung industri kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar
  • Tillgångstillväxten på 55.1% måste generera tillräcklig avkastning för att motivera investeringarna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatutveckling på 288.2% visar på förmåga att leverera hög lönsamhet även vid lägre omsättning
  • God soliditet på 38.0% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan ökad skuldsättning
  • Stark balansräkningstillväxt med ökade tillgångar på 746 595 SEK skapar grund för framtida tillväxt