939 000 SEK
Omsättning
▲ 48,3%
361 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 53%
76%
Soliditet
Mycket God
38,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 537 787 SEK
Skulder:-283 702 SEK
Substansvärde:819 723 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,5% kombinerat med en imponerande omsättningstillväxt på 48,3% indikerar ett företag som effektivt omvandlar ökad försäljning till lönsamhet. Den höga soliditeten på 76,0% visar på ett stabilt och skuldfritt företag med god finansiell hälsa. Denna kombination av snabb tillväxt och hög lönsamhet är ovanligt positiv.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver turistservice med huvudinriktning på flottfärder, dressinturer och äventyrsresor med säte i Forsa, Hudiksvall. Verksamhetstypen förklarar den potentiellt säsongsbetonade naturen men också möjligheten till höga marginaler på specialiserade turistupplevelser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 236 000 SEK till 361 000 SEK, en ökning med 125 000 SEK eller 53,0%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimala skulder. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 647 482 SEK till 819 723 SEK, en tillväxt på 172 241 SEK eller 26,6. Denna ökning kan till stor del förklaras av att årets starka resultat på 361 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 632 764 SEK till 938 534 SEK, en kraftig tillväxt på 305 770 SEK eller 48,3%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik marknadsföring av företagets turisttjänster.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet inom turism kan vara säsongsbetonad, vilket skapar variation i intäkter under året
  • Den snabba tillväxten ställer krav på att företaget skalar upp sin verksamhet och organisation utan att tappa kvalitet eller lönsamhet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 38,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka tillgångstillväxten på 37,0% till 1 537 787 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhetsutveckling
  • Företaget har bevisad förmåga att öka både omsättning och resultat avsevärt, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+48,3%), resultat (+53,0%), eget kapital (+26,6%) och tillgångar (+37,0%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket sund och välskött tillväxt där företaget samtidigt behåller hög lönsamhet och finansiell stabilitet.