6 469 000 SEK
Omsättning
▲ 7,6%
782 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 63,9%
71,9%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 957 981 SEK
Skulder:-460 928 SEK
Substansvärde:1 066 528 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling trots en liten nedgång i omsättning. Den kraftiga resultatförbättringen på 63,9% indikerar en framgångsrik effektivisering eller förbättrad lönsamhet i verksamheten. Den höga soliditeten på 71,9% tillsammans med en betydande tillväxt i eget kapital på 76,7% pekar på ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa och kapacitet att investera för framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget, som är registrerat sedan 2012, bedriver restaurangverksamhet samt import och försäljning av livsmedel. Denna kombination av verksamheter kan förklara den höga vinstmarginalen, då importverksamheten kan generera bättre marginaler jämfört med renodlad restaurangdrift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt med 305 000 SEK från 477 000 SEK till 782 000 SEK. Denna kraftiga ökning med 63,9%, trots lägre omsättning, visar på en mycket framgångsrik kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 71,9% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras av eget kapital, vilket ger en mycket låg belåningsgrad och stor finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 462 849 SEK från 603 679 SEK till 1 066 528 SEK. Denna fördubbling i storleksordning kan huvudsakligen förklaras av att årets starka resultat på 782 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 427 052 SEK från 6 454 571 SEK till 6 027 519 SEK, vilket motsvarar en nedgång på cirka 6,6%. Detta kan tyda på en strategisk omsättning mot mer lönsamma produkter/tjänster eller en avveckling av mindre lönsam verksamhet.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 427 052 SEK kan vara en indikator på förlorade marknadsandelar eller en svagare efterfrågan, vilket är en risk att övervaka trots den förbättrade lönsamheten.
  • Företagets verksamhetskombination (restaurang och import) gör det potentiellt mer känsligt för störningar i internationella leveranskedjor.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 71,9% ger ett utmärkt utrymme för att ta lån till förmånliga villkor för att investera i tillväxt, till exempel expansion av restaurangverksamheten eller importsortimentet.
  • Den höga vinstmarginalen på 13,0% visar på en stark konkurrensfördel och en affärsmodell som kan skalas upp; varje krona i ökad omsättning genererar en ovanligt hög vinst.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 462 849 SEK till 1 066 528 SEK ger en betydande buffert och möjliggör självfinansierade investeringar utan extern finansiering.

Trendanalys

Alla tillgängliga trendindikatorer pekar på FÖRBÄTTRING: resultattillväxt (+63,9%), eget kapital tillväxt (+76,7%) och tillgångstillväxt (+15,9%). Den enda negativa trenden är omsättningsminskningen, men den övervägs tydligt av de andra starka förbättringarna, vilket skapar en helhetsbild av ett företag i stark positiv utveckling.