901 000 SEK
Omsättning
▲ 15,2%
218 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100%
23%
Soliditet
God
24,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 226 663 SEK
Skulder:-926 544 SEK
Substansvärde:225 119 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den dubbla resultattillväxten på 100% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 24,2% indikerar en effektiv och lönsam verksamhet. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 144,7% visar på en stark finansiell utveckling och ökad stabilitet. Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning och tillverkning av etiketter, skyltar och märksystem för industri, lager och elektronik. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av stabila kundrelationer och återkommande försäljning till industrikunder, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen och starka resultatutveckling som observeras.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades från 109 000 SEK till 218 000 SEK, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 23,0% är acceptabel för ett tillverkande företag i tillväxtfas, men visar på att en del av tillgångarna finansieras med skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 91 992 SEK till 225 119 SEK, främst drivet av det starka årets resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 781 944 SEK till 901 290 SEK, en tillväxt på 15,2% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 23,0% är relativt låg och kan behöva förbättras för att minska beroendet av extern finansiering
  • Kraftig tillväxt i tillgångar med 35,9% till 1 226 663 SEK kan indikera högre skuldsättning som behöver övervakas
  • Konjunkturkänslighet i industrisektorn kan påverka efterfrågan på etiketter och märksystem

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 24,2% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Stark omsättningstillväxt på 15,2% visar på god marknadsposition och konkurrensfördelar
  • Kraftig ökning av eget kapital med 144,7% ger finansiell styrka för expansion och investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+15,2%), resultat (+100,0%), eget kapital (+144,7%) och tillgångar (+35,9%). Den samlade trendbilden pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell styrka.