12 702 000 SEK
Omsättning
▼ 10,1%
265 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,2%
49%
Soliditet
Mycket God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 143 115 SEK
Skulder:-1 436 781 SEK
Substansvärde:840 794 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med betydande försämringar i de flesta nyckeltal. Omsättningen har minskat med över 10%, resultatet har kollapsat med mer än 70%, och eget kapital har reducerats med nästan en tredjedel. Den enda positiva förändringen är en tillgångstillväxt på 13,5%, vilket kan tyda på investeringar eller ökade lager. Den låga vinstmarginalen på 2,1% indikerar att företaget har svårt att generera lönsamhet på sin verksamhet. Sammantaget pekar detta på ett företag i betydande svårigheter med akuta utmaningar i både försäljning och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver detaljhandel med mopeder, cyklar, reservdelar och trädgårdsredskap samt utför reparationer. Verksamheten kompletteras med fastighetsförvaltning. Detta är en bransch med sannolikt höga lagerkostnader och konkurrens från större kedjor. Företaget är etablerat sedan 2012 i Uppvidinge kommun, Kronobergs län, vilket gör det till ett mogenföretag snarare än en nystartad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 919 000 SEK till 265 000 SEK, en minskning med 654 000 SEK eller 71,2%. Denna kraftiga resultatnedgång är mycket oroande.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är acceptabel och indikerar att företaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur trots nedgången, men trenden är negativ.

Eget kapital: Eget kapital reducerades från 1 251 143 SEK till 840 794 SEK, en minskning med 410 349 SEK. Denna försämring kan delvis förklaras av det låga resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 14 291 578 SEK till 12 741 588 SEK, en nedgång med 1 549 990 SEK eller 10,1%. Detta indikerar en betydande försäljningsminskning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 654 000 SEK eller 71,2% som hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskad omsättning med 1 549 990 SEK visar på förlorad marknadsandel eller minskad efterfrågan
  • Krympande eget kapital med 410 349 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Mycket låg vinstmarginal på 2,1% ger litet utrymme för ytterligare kostnadsökningar eller priskonkurrens

Möjligheter

  • Tillgångstillväxt på 13,5% (374 347 SEK) kan indikera produktiva investeringar i lager eller fastigheter
  • Fastighetsförvaltningsverksamheten kan ge stabil inkomstkälla bortom kärnverksamheten
  • Etablerat företag sedan 2012 med befintlig kundbas och lokalt varumärke
  • Acceptabel soliditet på 49,0% ger fortfarande viss finansiell stabilitet