655 595 SEK
Omsättning
▼ 29,6%
381 888 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,8%
87,5%
Soliditet
Mycket God
58,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 621 982 SEK
Skulder:-328 753 SEK
Substansvärde:2 293 229 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka lönsamhetsmått men betydande nedgångar i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 58.2% och soliditeten på 87.5% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med utmärkt finansiell stabilitet. Dock är de kraftiga nedgångarna i omsättning (-29.6%) och resultat (-30.8%) anmärkningsvärda och tyder på att företaget möter utmaningar i sin försäljning trots god lönsamhet. Tillgångstillväxten på +9.9% visar att företaget fortsätter investera trots sämre försäljningsutveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver musikproduktion, framförande av musik samt försäljning av skivor. Detta är en bransch där inkomster ofta kan vara projektbaserade och volatila, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 551 938 SEK till 381 888 SEK, en minskning med 170 050 SEK (-30.8%). Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen visar att kostnadskontrollen förblir utmärkt.

Soliditet: Soliditeten på 87.5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 212 230 SEK till 2 293 229 SEK, en tillväxt på 80 999 SEK (+3.7%) tack vare att resultatet tillförts kapitalet trots den sämre lönsamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 921 008 SEK till 655 787 SEK, en nedgång med 265 221 SEK (-29.6%). Detta indikerar en betydande försämring i försäljningsvolym eller projektintäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 265 221 SEK (-29.6%) mellan 2022 och 2023
  • Resultatminskning med 170 050 SEK (-30.8%) trots hög vinstmarginal
  • Branschens volatilitet för musikproduktion kan leda till ojämna intäktsflöden

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 87.5% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 58.2% visar utmärkt kostnadseffektivitet
  • Tillgångstillväxt på 9.9% till 2 621 982 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-29.6%) och resultat (-30.8%) men positiva trender i eget kapital (+3.7%) och tillgångar (+9.9%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen är stabila styrkor som motväger de negativa försäljningstrenderna.