158 000 SEK
Omsättning
▲ 42,3%
38 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 311,1%
68,1%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:146 895 SEK
Skulder:-41 767 SEK
Substansvärde:80 628 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat. Den betydande omsättningsökningen på 42,3% kombinerat med en resultatförbättring från förlust till vinst indikerar en effektivare verksamhet. Den höga soliditeten på 68,1% ger ett stabilt fundament för fortsatt tillväxt. Företaget verkar ha genomgått en framgångsrik omställning efter tidigare svagare år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver professionell film- och videoproduktion, konsultation och föreläsningar om film och media med säte i Västra Ämtervik. Verksamheten är typiskt projektbaserad med varierande intäkter beroende på kunduppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -18 000 SEK till en vinst på 38 000 SEK, vilket indikerar bättre lönsamhet och kostnadskontroll i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 68,1% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera verksamheten med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 78 696 SEK till 80 628 SEK, en tillväxt på 2,5% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 111 156 SEK till 157 995 SEK, en tillväxt på 42,3% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den absoluta omsättningen på 157 995 SEK är fortfarande relativt låg för ett etablerat företag som registrerades 2010
  • Företagets verksamhet är sannolikt beroende av ett begränsat antal kundprojekt vilket skapar osäkerhet i intäktsflödet
  • Tillgångarna på 146 895 SEK är begränsade vilket kan hindra investeringar i ny utrustning för att konkurrera på marknaden

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 23,9% visar att företaget kan leverera lönsamma projekt och har god prissättning
  • Omsättningstillväxten på 42,3% är mycket stark och indikerar god marknadsacceptans för företagets tjänster
  • Den höga soliditeten ger möjlighet till framtida investeringar och expansion utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+42,3%), resultat (+311,1%), eget kapital (+2,5%) och tillgångar (+33,5%). Denna konsekvent positiva trend över samtliga områden indikerar en stark och hållbar utveckling för företaget.