210 013 SEK
Omsättning
▼ 35,7%
75 635 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,7%
89,1%
Soliditet
Mycket God
36%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:350 416 SEK
Skulder:-22 198 SEK
Substansvärde:250 218 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning (-35,7%) och resultat (-42,7%), vilket indikerar en betydande försämring av den operativa verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en exceptionellt stark soliditet på 89,1% och en mycket hög vinstmarginal på 36,0%, vilket ger en finansiell buffert. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+22,5%) visar att företaget trots minskad verksamhet fortfarande genererar positivt resultat och stärker sin balansräkning. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omställning eller som medvetet har skalat ner sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver eventverksamhet med paintball och lasergame samt tillhandahåller IT-tjänster. Den kombinerade verksamheten är typiskt säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar, vilket kan förklara delar av omsättningsminskningen. IT-delen kan vara mer stabil men kräver kontinuerlig investering i kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 131 973 SEK till 75 635 SEK, en minskning på 56 338 SEK (-42,7%). Trots den stora procentuella nedgången genererar företaget fortfarande ett betydande positivt resultat, vilket är imponerande i kombination med omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 89,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångstider.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 204 295 SEK till 250 218 SEK, en förbättring på 45 923 SEK (+22,5%). Denna ökning kommer helt från årets resultat på 75 635 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinst utan reinvestierat den i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 326 969 SEK till 210 013 SEK, en nedgång på 116 956 SEK (-35,7%). Denna dramatiska minskning tyder på antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller avsiktlig nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 116 956 SEK som, om den fortsätter, kan hota företagets långsvarighet trots stark soliditet
  • Resultatminskning på 56 338 SEK visar på lönsamhetsutmaningar i den nuvarande verksamhetsmodellen
  • Minskade tillgångar från 384 703 SEK till 350 416 SEK kan indikera nedmontering av verksamhet eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 89,1% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 36,0% visar att företaget är effektivt och lönsamt trots minskad omsättning
  • Ökning av eget kapital med 45 923 SEK stärker balansräkningen och ger finansiell stabilitet