27 713 943 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
5 266 929 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 32,1%
62%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
4 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-28

Substansvärdering

Tillgångar:23 590 590 SEK
Skulder:-4 641 223 SEK
Substansvärde:14 630 640 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med stabil omsättning men kraftigt försämrad lönsamhet. Trots en liten omsättningsökning på 0,9% sjönk resultatet med 32,0%, vilket indikerar betydande effektivitetsproblem eller ökade kostnader. Den höga soliditeten på 62,0% ger ett visst skydd, men trenden med minskande eget kapital och tillgångar pekar på en negativ utveckling som kräver åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2009 och säljer flamskyddande textilier, golvbeläggningar och tillbehör till event-, mäss- och underhållningsbranschen. Som dotterbolag till Krängshults Förvaltning AB har det troligen stabil ägarstruktur. Branschen är konjunkturkänslig och efterfrågan kan variera med evenemangsaktiviteten i samhället.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 7 750 733 SEK till 5 266 929 SEK, en minskning på 2 483 804 SEK. Denna försämring med 32,0% tyder på stigande kostnader eller lägre marginaler trots oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 62,0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 15 541 194 SEK till 14 630 640 SEK, en nedgång på 910 554 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 27 826 878 SEK till 28 213 008 SEK, en tillväxt på 0,9%. Detta visar att företaget behåller sin kundbas men har svårt att växa.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med en resultatminskning på 2,5 miljoner SEK trots oförändrad omsättning.
  • Minskande eget kapital på 910 554 SEK, vilket kan begränsa investeringsmöjligheter på sikt.
  • Nedåtgående trender i alla viktiga balansposter (tillgångar, eget kapital och resultat).

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 62,0% ger finansiell stabilitet och goda förutsättningar att hantera en svagare period.
  • Stabil omsättning på över 28 miljoner SEK visar på en etablerad kundbas och marknadsposition.
  • Den höga vinstmarginalen på 18,7%, trots nedgång, indikerar fortfarande en lönsam affärsmodell.