1 572 123 SEK
Omsättning
▲ 20,1%
221 108 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 257,1%
16,9%
Soliditet
Stabil
14,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:392 216 SEK
Skulder:-325 821 SEK
Substansvärde:66 395 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från en mycket svag finansiell position föregående år. Den dramatiska tillväxten i både omsättning och resultat kombinerat med en omvandling från negativt till positivt eget kapital indikerar en framgångsrik omstrukturering eller ett genombrott i verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 14,1% är imponerande inom vårdsektorn och tyder på effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver vårdinsatser inom hälso- och sjukvård med säte i Kalix kommun. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av stabila men marginella resultat på grund av höga personal- och driftskostnader, vilket gör den uppvisade vinstmarginalen på 14,1% anmärkningsvärt hög för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 61 920 SEK till 221 108 SEK, en ökning med 257,1%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 16,9% är acceptabel men fortfarande relativt låg. Detta indikerar att företaget fortfarande är beroende av skuldfinansiering till viss del, men trenden är starkt positiv.

Eget kapital: Eget kapital ökade från -111 949 SEK till 66 395 SEK, en förbättring på 159,3%. Denna omvandling från negativt till positivt eget kapital är en stark indikator på finansiell hälsa och minskad insolvensrisk.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 309 082 SEK till 1 572 123 SEK, en tillväxt på 20,1%. Detta visar en stark försäljningsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 16,9% är fortfarande relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet till ytterligare lån
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 3 310% från 11 502 SEK till 392 216 SEK kan indikera stor investering som behöver ge avkastning
  • Företaget opererar fortfarande på en relativt liten skala med en omsättning under 2 miljoner SEK

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 257,1% visar stor potential för fortsatt lönsamhetsutveckling
  • Hög vinstmarginal på 14,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Omvandlingen från negativt till positivt eget kapital skapar bättre förutsättningar för framtida finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+20,1%), resultat (+257,1%), eget kapital (+159,3%) och tillgångar (+3310,0%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik omvandling av företaget från en svag finansiell position till en sund och växande verksamhet.