2 858 114 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
359 555 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 240,8%
60%
Soliditet
Mycket God
12,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 108 571 SEK
Skulder:-441 060 SEK
Substansvärde:667 511 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd förbättring av lönsamheten trots en marginell minskning i omsättning. Den starka resultattillväxten på 240,8% indikerar en framgångsrik effektivisering, kostnadskontroll eller en förändring mot mer lönsamma tjänster. Den höga soliditeten och den betydande tillväxten i både eget kapital och tillgångar pekar på ett stabilt och finansiellt sunt företag som är i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget anordnar och tillhandahåller upplevelser inom jakt och natur samt säljer konsulttjänster inom friskvård och jakt. Denna verksamhetsmodell med tjänster och upplevelser tenderar att ha relativt låga kapitalkrav och kan generera goda marginaler, vilket stämmer väl överens med den höga vinstmarginalen på 12,6%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 105 498 SEK till 359 555 SEK, en ökning med 254 057 SEK. Denna explosion i vinst med 240,8% är den mest imponerande förändringen och visar på en exceptionell förbättring av företagets lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 60,0% är mycket stark och betyder att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 536 186 SEK till 667 511 SEK, en tillväxt på 131 325 SEK eller 24,5%. Denna ökning beror främst på att årets starka resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 3 002 359 SEK till 2 858 114 SEK, en nedgång på 144 245 SEK eller 4,8%. Trots detta ökade vinsten dramatiskt, vilket tyder på att företaget har lyckats öka lönsamheten per såld krona.

Huvudrisker

  • Den lätta nedgången i omsättning på 144 245 SEK till 2 858 114 SEK kan vara en indikator på minskad efterfrågan eller konkurrens, vilket behöver övervakas.

Möjligheter

  • Den extremt starka resultattillväxten på 240,8% visar en tydlig potential för att skapa hög avkastning även vid en stabil omsättning.
  • Den höga soliditeten på 60,0% ger utrymme för framtida investeringar eller lån för att driva på tillväxten ytterligare.
  • Tillgångstillväxten på 22,1% till 1 108 571 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet, vilket kan ligga till grund för framtida expansion.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: Resultattillväxt (+240,8%), Eget kapital tillväxt (+24,5%) och Tillgångstillväxt (+22,1%). Den enda negativa trenden är den marginella omsättningsminskningen (-4,8%), som dock mer än kompenserats av de andra positiva utvecklingarna. Den övergripande bilden är mycket positiv.