2 000 SEK
Omsättning
▲ 199 900%
-470 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,7%
99%
Soliditet
Mycket God
−2 759,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 594 146 SEK
Skulder:-51 675 SEK
Substansvärde:5 451 471 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt blandad bild med en explosionsartad omsättningsökning men fortsatta stora förluster. Trots att omsättningen ökade från 537 SEK till 17 048 SEK (en ökning på 199 900%), uppvisar bolaget fortfarande en förlust på 470 000 SEK. Detta indikerar att företaget har lyckats generera viss försäljning men att verksamheten fortfarande inte är lönsam. Eget kapital och tillgångar minskar successivt, vilket tyder på att förlusterna äter upp företagets kapitalbas. Företaget, som är registrerat sedan 1992, verkar vara i en omstruktureringsfas där de försöker etablera en ny verksamhetsinriktning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver utbildning och försäljning av sporthästar med säte i Ängelholms kommun. Verksamheten är registrerad sedan 1992, vilket indikerar ett etablerat företag som möjligen genomgår en omorientering av sin verksamhet. Sporthästbranschen kräver vanligtvis betydande kapitalinvesteringar i djur, utrustning och anläggningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 616 000 SEK till 470 000 SEK, en förbättring på 23,7%. Trots förbättringen uppvisar företaget fortfarande betydande förluster som överstiger omsättningen mångfalt, vilket indikerar höga fasta kostnader eller engångskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 99,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket lite belånat. Detta ger en god finansiell buffert men kan också tyda på att företaget inte utnyttjar skuldfinansiering för att driva tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 6 135 529 SEK till 5 451 471 SEK, en minskning på 684 058 SEK eller 11,2%. Denna minskning motsvarar nästan exakt årets förlust, vilket bekräftar att förlusterna direkt påverkar företagets kapitalställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 537 SEK till 17 048 SEK, vilket representerar en tillväxt på 199 900%. Denna extremt höga tillväxttakt indikerar att företaget har påbörjat en ny verksamhet eller fått in första större försäljningar, men den absoluta nivån på 17 048 SEK är fortfarande mycket låg för ett etablerat företag.

Huvudrisker

  • Företaget har en extremt negativ vinstmarginal på -2 759,7%, vilket innebär att förlusterna är 27 gånger större än omsättningen
  • Eget kapital minskar successivt med 11,2% och kommer att fortsätta att urholkas om förlusterna kvarstår
  • Den låga omsättningen på 17 048 SEK täcker inte ens en bråkdel av företagets kostnadsstruktur
  • Tillgångarna minskar med 11,7%, vilket kan indikera att företaget säljer av tillgångar för att finansiera verksamheten

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 199 900% visar att företaget har potential att generera intäkter från sin nya verksamhetsinriktning
  • Den höga soliditeten på 99,0% ger företaget ett starkt kapitalunderlag att bygga vidare på
  • Resultatförbättringen på 23,7% visar att företaget är på rätt väg mot att minska sina förluster
  • Företaget har ett etablerat registreringsår sedan 1992, vilket kan ge trovärdighet på marknaden