1 526 000 SEK
Omsättning
▲ 47,4%
274 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 132,2%
41,5%
Soliditet
Mycket God
18%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 333 739 SEK
Skulder:-759 120 SEK
Substansvärde:469 418 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtprestation med betydande förbättringar i både omsättning och resultat, vilket indikerar en framgångsrik verksamhetsutveckling. Den höga vinstmarginalen på 18% visar god lönsamhet i kärnverksamheten. Trots den positiva rörelseresultatet noteras en minskning av eget kapital, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar som inte direkt relaterar till den lönsamma verksamheten. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas med ökade tillgångar, men bör övervaka kapitalstrukturen noggrant.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inom vacuumlödning, trådgnistning, montage, lastmaskinsarbete, skogsarbete och lantbruksarbete. Denna breda verksamhetsprofil med både verkstads- och byggrelaterade tjänster samt skogs- och lantbruksarbete ger en diversifierad intäktsbas, vilket kan förklara den starka tillväxten och höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 118 000 SEK till 274 000 SEK, en ökning med 132,2% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalfördelar vid högre omsättningsnivå.

Soliditet: Soliditeten på 41,5% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 514 152 SEK till 469 418 SEK (-8,7%) trots ett positivt resultat, vilket indikerar sannolika utdelningar eller andra kapitaluttag till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 035 466 SEK till 1 526 279 SEK, en imponerande tillväxt på 47,4% som visar stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Minskning av eget kapital med 44 734 SEK trots stark vinstutveckling kan indikera kapitaluttag som begränsar reinvestitionsmöjligheter
  • Tillgångstillväxt på 32,3% till 1 333 739 SEK kan medföra ökade räntekostnader om finansierats med skulder

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 132,2% visar stor potential för fortsatt lönsam expansion
  • Omsättningstillväxt på 47,4% till 1 526 279 SEK indikerar stark marknadsacceptans och möjligheter till ytterligare marknadsandelsökning
  • Hög vinstmarginal på 18,0% ger goda förutsättningar för att finansiera framtida investeringar internt