15 593 297 SEK
Omsättning
▲ 16,9%
1 482 921 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 161,6%
27%
Soliditet
God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 038 202 SEK
Skulder:-7 049 797 SEK
Substansvärde:1 653 405 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2023 med imponerande tillväxt inom alla nyckeltal. Resultatet mer än fördubblades och eget kapital ökade med nästan 90%, vilket indikerar en mycket positiv utveckling. Soliditeten på 27% är acceptabel men kan förbättras, medan vinstmarginalen på 9,4% klassificeras som stabil. Företaget verkar befinna sig i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeriverksamhet, uthyrning av personal och anläggningsmaskiner samt försäljning av anläggningsmaskiner. Detta är en kapitalintensiv bransch som kräver betydande investeringar i maskiner och fordon, vilket förklarar de höga tillgångarna på 10 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 566 770 SEK till 1 482 921 SEK, en ökning på 161,6%. Denna extraordinära resultatförbättring indikerar effektivitet förbättringar och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 27,0% är acceptabel för ett företag i denna bransch, men ligger under den generella riktmärket på 30-40% som anses vara starkt. Företaget har dock en positiv utveckling i soliditet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 884 157 SEK till 1 653 405 SEK, en tillväxt på 87,0%. Denna starka ökning beror främst på det goda årets resultat som tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 452 260 SEK till 15 808 770 SEK, en tillväxt på 16,9%. Detta visar en stark försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 27,0% är något låg för ett kapitalintensivt företag och kan begränsa framtida lånefinansiering
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bygg- och anläggningssektorn
  • De höga tillgångarna på 10 038 202 SEK medför betydande kapitalbindning och avskrivningskostnader

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 161,6% visar stor potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Omsättningstillväxt på 16,9% i en mogen bransch indikerar stark marknadsposition
  • Eget kapital ökade med 87,0% vilket ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida expansion
  • Stabil vinstmarginal på 9,4% ger god grund för kontinuerlig verksamhetsutveckling