4 212 000 SEK
Omsättning
▲ 12,7%
438 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 90,7%
79,1%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:5 555 064 SEK
Skulder:-1 083 165 SEK
Substansvärde:4 118 937 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Trots att omsättningen ökade med över 12%, sjönk resultatet dramatiskt med 90% och eget kapital minskade med 21%. Den höga soliditeten på 79% ger ett visst skydd, men trenden pekar på allvarliga lönsamhetsproblem som påverkar företagets finansiella stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av verksamhetslokaler, vilket är en stabil verksamhetsmodell med förutsägbara intäkter. Ett etablerat företag sedan 2003 med fastighetsrelaterad verksamhet bör normalt ha stabila resultat, vilket gör den nuvarande resultatnedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 4 701 000 SEK till 438 000 SEK, en minskning på 90,7% som tyder på betydande ökade kostnader eller extraordinära utgifter som påverkat lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 79,1% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet trots resultatnedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 5 219 006 SEK till 4 118 937 SEK, en nedgång på 21,1% som huvudsakligen kan förklaras av det låga årets resultat på 438 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 825 235 SEK till 4 217 916 SEK, en positiv tillväxt på 12,7% som indikerar ökad verksamhetsvolym eller höjda hyresintäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 90,7% från 4 701 000 SEK till 438 000 SEK indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 1 100 069 SEK på ett år påverkar företagets långsiktiga stabilitet
  • Tillgångsminskning på 16,6% från 6 664 448 SEK till 5 555 064 SEK kan tyda på försäljning av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 12,7% visar att kundunderlaget och intäktsbasen expanderar
  • Mycket hög soliditet på 79,1% ger utrymme för investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar
  • Vinstmarginalen på 10,4% klassificeras som hög trots resultatnedgången, vilket indikerar att verksamheten fortfarande är lönsam