4 710 000 SEK
Omsättning
▲ 6,8%
822 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,4%
92,8%
Soliditet
Mycket God
17,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 497 330 SEK
Skulder:-140 636 SEK
Substansvärde:2 160 613 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 92.8% indikerar ett mycket stabilt företag med minimal skuldsättning, medan vinstmarginalen på 17.3% fortfarande är imponerande trots nedgång. Omsättningstillväxten på 6.8% är positiv, men den kraftiga resultatnedgången på 15.4% trots högre omsättning väcker frågor om lönsamhetsutmaningar. Tillgångstillväxten på 19.1% visar på investeringar eller ökade tillgångar, vilket kan förklara delar av resultatnedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver restaurangverksamhet och är ett helägt dotterbolag till FaEl Holding AB. Som restaurangföretag är det typiskt att ha höga rörliga kostnader och känslighet för matvarupriser, personal-kostnader och konsumtions-trender. Den höga soliditeten är ovanligt stark för branschen, vilket kan indikera en konservativ finansieringsstrategi eller starkt moderbolagsstöd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 972 000 SEK till 822 000 SEK, en minskning på 150 000 SEK eller 15.4%. Denna nedgång trots högre omsättning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 92.8% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger mycket god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem, men kan också tyda på underutnyttjad kapitalstruktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 2 143 253 SEK till 2 160 613 SEK, en tillväxt på 17 360 SEK eller 0.8%. Ökningen kommer främst från årets resultat, vilket är normalt men relativt blygsamt i förhållande till resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 430 314 SEK till 4 742 840 SEK, en tillväxt på 312 526 SEK eller 6.8%. Detta visar att företaget lyckats öka försäljningen, vilket är positivt i en utmanande bransch.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 150 000 SEK trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsutmaningar
  • Kostnadsökningar inom restaurangbranschen (matvaror, personal, energi) tycks påverka vinstmarginalen negativt
  • Blygsam tillväxt i eget kapital på endast 17 360 SEK trots ett resultat på 822 000 SEK kan tyda på utdelning eller andra kapitalförflyttningar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 6.8% visar att företaget har marknadsdragkraft och kan öka försäljningen
  • Exceptionellt hög soliditet på 92.8% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig riskfyllda skulder
  • Fortfarande mycket god vinstmarginal på 17.3% trots nedgången, vilket är över genomsnittet för många branscher