610 125 SEK
Omsättning
▲ 47,3%
268 369 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 534,2%
94%
Soliditet
Mycket God
44,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:489 579 SEK
Skulder:-29 547 SEK
Substansvärde:460 032 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med dramatiska ökningar i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 44,9% och soliditeten på 94,0% indikerar ett mycket effektivt och finansiellt stabilt företag. Den snabba tillväxten från en relativt låg basnivå tyder på att företaget antingen har genomgått en omstrukturering, fått ett genombrott på marknaden eller genomfört strategiska förändringar som gett omedelbar effekt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver partihandel och service av verkstadsmaskiner som svets- och skärmaskiner samt relaterad industriell utrustning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande kunskap och specialiserade tjänster, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen då specialisttjänster ofta har bättre lönsamhet än ren handelsverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -61 814 SEK till en vinst på 268 369 SEK, en ökning med 534,2%. Denna omvandling från förlust till hög vinst indikerar antingen stark kostnadskontroll, förbättrad prissättning eller effektiviseringar i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 94,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket solvent med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell stabilitet och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 191 662 SEK till 460 032 SEK, en tillväxt på 140,0%. Denna kraftiga ökning beror främst på det starka resultatet som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 346 197 SEK till 597 707 SEK, en tillväxt på 47,3%. Detta visar en betydande förbättring av försäljningen och marknadspositionen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna ökade endast med 1,1% till 489 579 SEK, vilket kan tyda på begränsade investeringar i framtidskapacitet trots den starka tillväxten
  • Den snabba tillväxten från en låg basnivå kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt små absoluta storlek (omsättning under 600 000 SEK) gör det sårbart för konjunktursvängningar i sin nischmarknad

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 44,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den mycket höga soliditeten på 94,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion
  • Den starka resultatutvecklingen från förlust till hög vinst visar på en effektiv verksamhetsmodell med god skalbarhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+47,3%), resultat (+534,2%), eget kapital (+140,0%) och tillgångar (+1,1%). Den samlade trendbilden är exceptionellt positiv med stark tillväxt i lönsamhet och kapitalstyrka, men med en mer måttlig tillväxt i de totala tillgångarna.