3 170 373 SEK
Omsättning
▲ 164,4%
382 104 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,4%
0,1%
Soliditet
Mycket Låg
11,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 230 691 SEK
Skulder:-4 585 724 SEK
Substansvärde:274 241 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har investerat i egna ekipage under året och avvecklat hyrköp av fordon.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har investerat i egna ekipage under året och avvecklat hyrköp av fordon, vilket förklarar den enorma tillgångstillväxten från 675 833 SEK till 5 230 691 SEK.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under sitt andra verksamhetsår med en omsättningsökning på 164% och en tillgångstillväxt på 674%, vilket indikerar en kraftig expansion. Den höga vinstmarginalen på 11,9% är imponerande i en bransch med vanligtvis smala marginaler. Den extremt låga soliditeten på 0,1% är dock ett betydande bekymmer som tyder på en mycket hög belåningsgrad. Företaget befinner sig i en expansionfas med god lönsamhet men med allvarliga balansräkningsrisker.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver transporter via uppdragsgivaren LBC Frakt i Värmland samt viss personaluthyrning till andra uppdragsgivare. Transportbranschen är kapitalintensiv och känslig för ekonomiska konjunktursvängningar. Den kraftiga tillgångstillväxten förklaras av investeringar i egna ekipage som ersatt hyrköp av fordon.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 362 713 SEK till 382 104 SEK, en förbättring på 5,3%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten var resultatförbättringen mer blygsam, vilket kan tyda på ökade kostnader i samband med expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 0,1% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Detta innebär hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar och försämrade affärsvillkor.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 240 918 SEK till 274 241 SEK, en tillväxt på 13,8%. Ökningen kommer främst från årets vinst, men kapitalnivån är låg i förhållande till de totala tillgångarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 199 038 SEK till 3 217 923 SEK, en tillväxt på 164,4%. Detta visar en mycket stark marknadspositionering och framgångsrik verksamhetsexpansion under året.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,1% skapar hög finansiell sårbarhet och beroende av extern finansiering.
  • Den enorma skuldsättningen i samband med fordonsinvesteringarna medför betydande räntekostnader och amorteringskrav.
  • Resultattillväxten på 5,3% var betydligt lägre än omsättningstillväxten på 164,4%, vilket kan tyda på tryckta marginaler från expansionen.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 11,9% visar att kärnverksamheten är lönsam när den skalas upp.
  • Kraftig omsättningstillväxt på 164% indikerar stark efterfrågan och framgångsrik affärsutveckling.
  • Investeringar i egna fordon kan ge lägre långsiktiga kostnader och bättre kontroll över verksamheten jämfört med hyrköp.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar förbättring: Omsättning (+164,4%), Resultat (+5,3%), Eget kapital (+13,8%), Tillgångar (+674,0%). Trenderna pekar entydigt på kraftig expansion och positiv utveckling, men den extremt låga soliditeten utgör en varningssignal om balansräkningens hälsa.