906 728 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
392 773 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 408,1%
59%
Soliditet
Mycket God
43,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-16

Substansvärdering

Tillgångar:970 004 SEK
Skulder:-390 580 SEK
Substansvärde:541 424 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med en dramatisk förbättring av lönsamheten från föregående år. Den mycket höga vinstmarginalen på 43,3% kombinerat med en soliditetsnivå på 59,0% indikerar ett mycket hälsosamt finansiellt läge. Den kraftiga resultattillväxten på över 400% trots en måttlig omsättningsökning tyder på betydande effektiviseringar, kostnadsrationaliseringar eller en förändrad verksamhetsinriktning. Företaget har gått från en relativt blygsam lönsamhet till att bli mycket lönsamt på ett enda år.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver huvudsakligen verksamhet inom bokföring och redovisning (80% av omsättningen), kompletterat med anpassning, reparation och tillverkning av hjälpmedel för omsorgsverksamhet (20% av omsättningen). Denna kombination av tjänsteinriktad verksamhet förklarar den höga vinstmarginalen då sådana verksamheter typiskt har lägre rörliga kostnader jämfört med produktionsföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 77 304 SEK till 392 773 SEK, en ökning med 315 469 SEK eller 408,1%. Denna extremt starka resultatförbättring indikerar antingen betydande kostnadsbesparingar, prisförändringar eller en förändrad verksamhetsstruktur.

Soliditet: Soliditeten på 59,0% är mycket stark och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 429 724 SEK till 541 424 SEK, en tillväxt på 111 700 SEK eller 26,0%. Denna ökning beror främst på det starka årets resultat som tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 838 820 SEK till 906 728 SEK, en tillväxt på 8,1%. Detta visar en stabil tillväxt i verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga resultattillväxten på 408,1% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan bero på engångsfaktorer
  • Företagets omsättning är relativt låg på cirka 900 000 SEK, vilket gör det sårbart för förlust av större kunder
  • Verksamheten är koncentrerad till två olika branscher (redovisning och hjälpmedel), vilket kan sprida fokus och resurser

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 43,3% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller utdelning till ägarna
  • Den starka soliditeten på 59,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida expansion vid behov
  • Den bevisade förmågan att dramatiskt förbättra lönsamheten visar på ett effektivt lednings- och kostnadskontrollsystem

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+8,1%), resultattillväxt (+408,1%), eget kapital tillväxt (+26,0%) och tillgångstillväxt (+6,8%). Den mest anmärkningsvärda trenden är den dramatiska resultatförbättringen, som transformerat företaget från måttlig till exceptionell lönsamhet på ett enda år.