630 245 SEK
Omsättning
▲ 3%
130 666 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38%
36,8%
Soliditet
God
20,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 915 281 SEK
Skulder:-1 832 307 SEK
Substansvärde:1 030 075 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har vi fortsatt att iordningsställa hyresfastigheten, lägenheterna är klara och det pågår fortsatt renovering av de gemensamma utrymmena. Planering och även lite arbete med den yttre miljön pågår fortsättningsvis. Den verksamhet som har bedrivits har varit inriktad helt på fastigheten och uthyrningen.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har under året färdigställt lägenheterna i hyresfastigheten.
  • Fortsatta renoveringar av de gemensamma utrymmena har pågått under året.
  • Planering och inledande arbete med den yttre miljön har påbörjats.
  • All verksamhet har varit inriktad på fastigheten och uthyrningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en betydande försämring av lönsamheten. Den höga vinstmarginalen på 20,7% och den förbättrade soliditeten till 36,8% indikerar ett grundmurat företag med god lönsamhet. Den kraftiga tillväxten i eget kapital på 34,9% är en mycket positiv signal. Den negativa trenden är den kraftiga nedgången i resultat med 38,0% trots en relativt stabil omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning. Företaget verkar befinna sig i en investerings- och utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett fastighetsbolag med säte i Jokkmokk som främst bedriver uthyrning av bostäder. Verksamheten kompletteras med fastighetsrelaterade stödtjänster, anläggningsarbeten inom el och mark, vägtransport och diverse reparationer. Denna diversifiering är typisk för mindre företag i glesbygd som behöver bredda sin verksamhetsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 210 820 SEK till 130 666 SEK, en minskning på 80 154 SEK eller -38.0%. Denna försämring, trots en stabil omsättning, indikerar betydligt högre kostnader under året, sannolikt kopplade till de pågående renoveringsarbetena.

Soliditet: Soliditeten på 36.8% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till tillgångarna. Detta ger ett gott skydd mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 763 743 SEK till 1 030 075 SEK, en tillväxt på 266 332 SEK eller +34.9%. Denna starka tillväxt har främst drivits av årets resultat som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 646 463 SEK till 630 245 SEK, en nedgång på 16 218 SEK eller -2.5%. Den rapporterade omsättningstillväxten på +3.0% tyder på en möjlig justering eller omklassificering av intäkter jämfört med tidigare redovisning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 80 154 SEK eller 38.0% trots stabil omsättning visar på ökade kostnader och tryck på lönsamheten.
  • Pågående renoveringar och investeringar i fastigheten förbrukar kapital och genererar ännu inte full avkastning i form av högre hyresintäkter.
  • Den något minskade omsättningen kan indikera utmaningar med att nå full beläggning eller optimera hyresnivåer.

Möjligheter

  • De färdigställda lägenheterna och de pågående renoveringarna skapar potential för framtida höjda hyresintäkter och förbättrad lönsamhet.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 266 332 SEK ger företaget finansiell styrka och möjlighet till ytterligare investeringar.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 20.7% visar att den kärnverksamhet som bedrivs är mycket lönsam när den är i full drift.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: positiv utveckling för balansräkningen (eget kapital +34.9%, tillgångar +0.9%) men negativ för resultaträkningen (resultat -38.0%). Omsättningstillväxten är positiv (+3.0%) enligt beräkning, men den absoluta siffran visar en liten nedgång, vilket kräver försiktig tolkning. Sammantaget pekar trenderna på ett företag i en investeringsfas där framtida avkastning ännu inte realiserats fullt ut.