23 629 000 SEK
Omsättning
▲ 18,9%
652 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35%
19,3%
Soliditet
Stabil
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 680 888 SEK
Skulder:-9 373 600 SEK
Substansvärde:2 074 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt inom alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med nästan 19%, resultatet med 35%, och det egna kapitalet har mer än åttafaldigats. Den låga vinstmarginalen på 2,6% indikerar dock att företaget arbetar med smala marginaler trots den imponerande tillväxten. Den betydande ökningen av eget kapital från 249 390 SEK till 2 074 880 SEK tyder på en kapitalinsättning eller en omstrukturering av balansräkningen. Företaget verkar vara i en expansionsfas med ökade tillgångar på 45,7%, vilket kan tyda på investeringar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver grisuppfödning, växtodling och maskinentreprenad i Örebro. Detta är en blandad verksamhet som kombinerar jordbruk med entreprenadtjänster. Grisuppfödning och växtodling är kapitalintensiva verksamheter med långa produktionscykler, medan maskinentreprenad kan generera mer regelbunden kassaflöde. Företaget registrerades 2023-01-02, vilket gör det till ett relativt nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 483 000 SEK till 652 000 SEK, en ökning på 169 000 SEK eller 35,0%. Trots den starka omsättningstillväxten förblev vinstmarginalen låg på 2,6%.

Soliditet: Soliditeten på 19,3% är relativt låg för ett produktionsföretag och indikerar att företaget är starkt beroende av lånade medel. Detta kan vara riskabelt vid räntehöjningar eller ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 249 390 SEK till 2 074 880 SEK, en ökning på 1 825 490 SEK eller 732%. Denna enorma ökning tyder troligen på en kapitalinsättning från ägarna eller omvandling av skuld till eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 21 295 584 SEK till 25 416 436 SEK, en ökning på 4 120 852 SEK eller 19,3%. Detta visar en stark försäljningstillväxt i företagets tidiga utvecklingsfas.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 19,3% gör företaget sårbart för ränteförändringar och ekonomiska nedgångar
  • Vinstmarginalen på endast 2,6% är mycket låg och lämnar litet utrymme för oförutsedda kostnader eller prispress
  • Den snabba tillväxten kan leda till likviditetsutmaningar om den inte hanteras noggrant
  • Blandverksamheten (jordbruk och entreprenad) medför komplexitet i verksamhetsstyrning och riskexponering

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 18,9% visar att företaget lyckats etablera marknadsposition snabbt
  • Resultattillväxten på 35,0% överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet
  • Den dramatiska ökningen av eget kapital ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxten på 45,7% tyder på betydande investeringar som kan ge framtida avkastning