3 858 296 SEK
Omsättning
▲ 10,3%
469 458 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 380,3%
28%
Soliditet
God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 336 092 SEK
Skulder:-1 690 935 SEK
Substansvärde:645 157 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionell lönsamhetsförbättring. Resultatet har mer än fyrdubblats från föregående år, och eget kapital har ökat med över 136%, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhet. Trots en liten minskning av tillgångarna har företaget genererat betydande vinst och stärkt sin kapitalbas avsevärt. Den höga vinstmarginalen på 11,2% är imponerande för en gatuköksverksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver gatuköksverksamhet i Klippan och har varit verksamt sedan 2015. Gatuköksbranschen är typiskt sett känslig för säsongsvariationer och lokala marknadsförhållanden, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 97 753 SEK till 469 458 SEK, en ökning med 380,2% som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 28,0% är acceptabel för detta typ av verksamhet, men visar på utrymme för förbättring genom ytterligare kapitalackumulering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 272 405 SEK till 645 157 SEK, en tillväxt på 136,8% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 970 113 SEK till 4 192 058 SEK, en tillväxt på 10,3% som visar en stabil kundbas och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 3,2% till 2 336 092 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Soliditeten på 28% är relativt låg och kan begränsa låneförmågan vid expansionsbehov

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 380,2% visar stark operativ effektivitet
  • Omsättningstillväxt på 10,3% indikerar expanderande marknadsandelar
  • Eget kapital ökade med 372 752 SEK till 645 157 SEK vilket ger god finansiell styrka

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom alla områden utom tillgångsutveckling. Omsättningstillväxten på 10,3%, resultattillväxten på 380,2% och eget kapital-tillväxt på 136,8% pekar alla på en mycket positiv utveckling. Den enda negativa trenden är tillgångsminskningen på -3,2%, vilket kan bero på avskrivningar eller försäljning av tillgångar.