487 000 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
139 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 561,9%
9,2%
Soliditet
Låg
17,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 043 393 SEK
Skulder:-2 754 362 SEK
Substansvärde:251 314 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med kraftiga förbättringar på samtliga nyckeltal. Den exceptionellt höga resultattillväxten på 561,9% indikerar en stark effektivisering eller förbättrad förvaltning av fastighetsportföljen. Trots den låga soliditeten visar företaget god lönsamhet och en tydlig expansion av verksamheten med ökade tillgångar och eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning och ägande med säte i Rånäs. Verksamheten är kapitalintensiv vilket förklarar de höga tillgångsvärdena i förhållande till omsättningen. Den höga vinstmarginalen på 17,8% är typiskt för effektiv fastighetsförvaltning med goda hyresintäkter i förhållande till kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 21 000 SEK till 139 000 SEK, vilket indikerar antingen högre hyresintäkter, lägre räntekostnader eller försäljningsvinster från fastigheter.

Soliditet: Soliditeten på 9,2% är mycket låg för en fastighetsförvaltare och indikerar hög belåning. Detta är en riskfaktor trots de starka resultatet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 172 892 SEK till 251 314 SEK, främst till följd av årets starka resultat på 139 000 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 482 511 SEK till 783 833 SEK, en tillväxt på 62,4% som visar på ökade intäkter från hyresverksamheten eller eventuellt försäljning av fastigheter.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 9,2% skapar sårbarhet för räntehöjningar och värdefall på fastigheter
  • Hög belåningsgrad med tillgångar på 3 043 393 SEK kontra eget kapital på endast 251 314 SEK
  • Beroende av fastighetsmarknadens utveckling och hyresnivåer för fortsatt lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 561,9% visar på effektiv förvaltning
  • Omsättningstillväxt på 62,4% indikerar expanderande verksamhet
  • Eget kapital ökade med 45,4% vilket stärker balansräkningen trots låg soliditet
  • Hög vinstmarginal på 17,8% visar på god lönsamhet i kärnverksamheten

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+62,4%), resultat (+561,9%), eget kapital (+45,4%) och tillgångar (+9,3%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och expansion av verksamheten.