2 160 000 SEK
Omsättning
● 0%
672 516 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,2%
48,4%
Soliditet
Mycket God
31,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:3 830 846 SEK
Skulder:-1 976 467 SEK
Substansvärde:1 854 379 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men betydande försämring i lönsamhet och eget kapital. Den mycket höga vinstmarginalen på 31.1% trots resultatnedgång indikerar fortfarande en god lönsamhetsnivå, men trenden är oroande. Tillgångarna har ökat markant med 17.1%, vilket tyder på investeringar som ännu inte ger avkastning. Företaget verkar befinna sig i en fas där kostnader ökat snabbare än intäkter, vilket påverkar resultatet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver begravningsbyråverksamhet via ett helägt dotterbolag. Denna typ av verksamhet är vanligtvis relativt stabil och mindre konjunkturkänslig, men präglas ofta av höga fasta kostnader och kapitalintensiva tillgångar som lokaler och fordon.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat kraftigt från 936 375 SEK till 672 516 SEK, en nedgång på 263 859 SEK eller 28.2%. Detta indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler trots oförändrad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 48.4% är god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur där nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 1 940 603 SEK till 1 854 379 SEK, en nedgång på 86 224 SEK. Detta beror sannolikt på att det lägre resultatet inte räcker till för att täcka eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad på 2 160 000 SEK (2023) jämfört med 2 159 999 SEK föregående år, vilket visar en extremt stabil intäktsbild men ingen tillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 28.2% trots oförändrad omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre effektivitet
  • Minskande eget kapital på 4.4% försvagar företagets finansiella bas
  • Brist på omsättningstillväxt kan begränsa framtida resultatutveckling

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 31.1% visar att verksamheten är grundläggande lönsam
  • Betydande tillgångstillväxt på 17.1% till 3 830 846 SEK kan ge kapacitet för framtida expansion
  • God soliditet på 48.4% ger finansiell styrka att hantera nedgångsperioder

Trendanalys

Trendanalysen visar en polariserad utveckling: positiv tillväxt i tillgångar (+17.1%) men negativ utveckling i resultat (-28.2%) och eget kapital (-4.4%) samt stagnation i omsättning (+0.0%). Detta mönster tyder på att företaget investerat i tillgångar som ännu inte genererat motsvarande intäkts- eller resultatförbättring, vilket skapar en spänning mellan nuvarande lönsamhet och framtida potential.