273 300 SEK
Omsättning
▲ 355,5%
7 124 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 197,2%
12,6%
Soliditet
Stabil
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:681 817 SEK
Skulder:-595 689 SEK
Substansvärde:86 128 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxt i omsättning och resultat, vilket indikerar en positiv utveckling i den operativa verksamheten. Den kraftiga omsättningsökningen på 355.5% från 60 000 SEK till 273 300 SEK är imponerande. Dock är soliditeten på 12.6% låg och tillgångarna har minskat med 10.1%, vilket pekar på en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Företaget verkar vara i en expansionsfas med god lönsamhetsutveckling men med utmaningar i balansräkningen.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom researrangemang och konsulttjänster inom jordbruk, livsmedel och tillverkning av livsmedel. Denna kombination av verksamheter är ovanlig och kan indikera en nischad affärsmodell. Den starka tillväxten i omsättning tyder på att företaget har lyckats etablera sig på marknaden eller fått genomslag för sina tjänster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats från 2 397 SEK till 7 124 SEK, en ökning med 4 727 SEK eller 197.2%. Denna förbättring följer omsättningstillväxten men på en lägre nivå.

Soliditet: Soliditeten på 12.6% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en svaghet som bör övervakas noggrant.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 80 474 SEK till 86 128 SEK, en ökning med 5 654 SEK eller 7.0%. Denna ökning beror främst på årets resultat på 7 124 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 60 000 SEK till 273 300 SEK, en ökning med 213 300 SEK eller 355.5%. Detta visar på en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12.6% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Minskande tillgångar från 758 452 SEK till 681 817 SEK kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Låg vinstmarginal på 2.6% begränsar företagets möjlighet att ackumulera eget kapital

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 355.5% visar på stor marknadspotential
  • Resultatförbättring med 197.2% indikerar god kostnadskontroll i takt med tillväxt
  • Eget kapital ökade med 7.0% vilket stärker företagets finansiella bas

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+355.5%), resultat (+197.2%) och eget kapital (+7.0%), men en försämring inom tillgångar (-10.1%). Den övergripande trenden är positiv med tydlig tillväxt i den operativa verksamheten, men med strukturella utmaningar i balansräkningen.