1 779 SEK
Omsättning
▼ 84,4%
-41 588 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 43,4%
95,8%
Soliditet
Mycket God
−2 337,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:387 450 SEK
Skulder:-16 439 SEK
Substansvärde:371 011 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har det helägda dotterbolaget Innomatic org nr 556123-6877 genom fusion övertagits av Färg och Förändring i Göteborg AB enligt bestämmelserna i 23 kap 28 § aktiebolagslagen. Fusionens verkställighet registrerades hos bolagsverket 2022-04-21, vilket tillika utgör fusionsdagen.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Dotterbolaget Innomatic har genom fusion övertagits av Färg och Förändring i Göteborg AB under 2022, vilket kan förklara delar av den dramatiska omsättningsminskningen om dotterbolaget stod för en betydande del av verksamheten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket problematisk finansiell utveckling med kraftig nedgång i både omsättning och resultat. Den dramatiska omsättningsminskningen på 84,4% från 11 436 SEK till 1 779 SEK indikerar allvarliga problem i kärnverksamheten. Trots ett starkt eget kapital på 371 011 SEK och hög soliditet, visar den extremt negativa vinstmarginalen på -2337,7% att företaget inte genererar intäkter som täcker sina kostnader. Fusionen av dotterbolaget kan vara en del av en omstrukturering, men den aktuella situationen är kritisk.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom tillverkning och försäljning av hudvårdsprodukter, kroppsvård, hårvård samt kursverksamhet och internethandel. Med säte i Floby och registrerat sedan 2011 är detta ett etablerat företag som normalt borde ha en stabil kundbas och verksamhet, vilket gör den dramatiska omsättningsnedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats ytterligare från -29 000 SEK till -41 588 SEK, en försämring med 43,4%. Det stora förlustbeloppet i förhållande till den minimala omsättningen visar på allvarliga lönsamhetsproblem.

Soliditet: Soliditeten på 95,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med få skulder. Detta är en positiv indikator som ger ett visst skydd mot obestånd, men den förlorar betydelse när verksamheten inte genererar intäkter.

Eget kapital: Eget kapital har ökat med 20,0% från 309 141 SEK till 371 011 SEK trots förluståret, vilket kan tyda på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att andra kapitaltransaktioner har skett.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat katastrofalt med 84,4% från 11 436 SEK till 1 779 SEK, vilket indikerar att företaget praktiskt taget har upphört med sin försäljningsverksamhet eller genomgått en radikal förändring.

Huvudrisker

  • Extremt låg omsättning på endast 1 779 SEK som inte täcker verksamhetens kostnader
  • Stor förlust på 41 588 SEK som urholkar det egna kapitalet över tid
  • Kraftig minskning av tillgångar med 50,9% från 788 472 SEK till 387 450 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 95,8% ger goda möjligheter till omstart eller ominriktning av verksamheten
  • Eget kapital på 371 011 SEK ger en finansiell buffert att bygga ny verksamhet på
  • Fusionen av dotterbolaget kan vara en del av en strategisk omstrukturering för att fokusera på kärnverksamheten

Trendanalys

Omsättningen har rasat kraftigt från 457 000 SEK 2020 till bara 1 779 SEK 2022, vilket indikerar en nästan total avveckling av den ordinarie försäljningsverksamheten. Resultatet har förblivit negativt, men den absoluta förlusten minskade initialt innan den steg igen 2022. Den extrema vinstmarginalen på -2337,7 % 2022 beror på att ett mycket lågt omsättningstal förvärrar den redan existerande förlusten. Eget kapital och tillgångar har minskat avsevärt, vilket visar på en nedskalning av verksamheten. Den kraftigt ökade soliditeten till 95,8 % 2022 tyder sannolikt på att skulder har betalats av eller avyttrats i högre grad än tillgångarna, vilket är typiskt för en avvecklingsfas. Trenderna pekar på en företag som har genomgått en drastisk nedmontering och som, utan en förnyelse av verksamheten, riskerar att helt upphöra.