3 548 598 SEK
Omsättning
▲ 74,8%
610 665 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,4%
67,5%
Soliditet
Mycket God
17,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 313 554 SEK
Skulder:-1 594 770 SEK
Substansvärde:3 068 784 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den kraftiga omsättningsökningen på 74,8% kombinerat med en hög vinstmarginal på 17,2% indikerar en mycket effektiv verksamhetsutveckling. Den starka soliditeten på 67,5% tillsammans med en betydande tillgångstillväxt pekar på ett företag som inte bara växer snabbt utan också bygger en stabil finansiell bas för framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av en slakteribyggnad samt entreprenad inom markarbeten. Denna kombination av en stabil fastighetsbaserad inkomstkälla (uthyrning) med en mer cyklisk verksamhet (entreprenad) förklarar delvis den starka resultatutvecklingen, särskilt i en period med hög konjunktur inom byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 400 834 SEK till 610 665 SEK, en ökning med 209 831 SEK eller 52,4%. Det faktum att vinsten växte snabbare än omsättningen visar på förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 67,5% är mycket stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget har låga skulder i förhållande till sina tillgångar och en god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 861 083 SEK till 3 068 784 SEK, en ökning med 207 701 SEK. Denna tillväxt är i linje med årets resultat, vilket indikerar att vinsten har bibehållits i bolaget och inte utdelats i större utsträckning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 029 572 SEK till 3 548 598 SEK, en ökning med 1 519 026 SEK eller 74,8%. Denna exceptionella tillväxt tyder på antingen större entreprenaduppdrag, högre uthyrningstakt eller prishöjningar.

Huvudrisker

  • Den extremt höga omsättningstillväxten på 74,8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och skapar höga förväntningar.
  • Entreprenadverksamheten är konjunkturkänslig och en eventuell ekonomisk nedgång kan påverka framtida intäkter.
  • Den snabba tillväxten kan ställa krav på ökad rörelsekapitalfinansiering.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 17,2% ger utrymme för framtida investeringar eller priskonkurrens.
  • Den starka soliditeten på 67,5% ger goda förutsättningar att ta lån för ytterligare expansion till förmånliga villkor.
  • Kombinationen av stabil uthyrningsinkomst och lönsam entreprenadverksamhet skapar en diversifierad intäktsbas.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+74,8%), resultat (+52,4%), eget kapital (+7,3%) och tillgångar (+47,0%). Denna konsekvent positiva utveckling across all nyckeltal är en mycket stark indikator på ett företag i en accelererad tillväxtfas med god operativ styrning.